رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

قائم مقام وزیر صنعت:

برنامه راهبردی صنعت و معدن برای رونق این بخش در حال تدوین است

به گفته رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت و معدن و تجارت برنامه راهبرد صنعت و معدن کشور به منظور رونق دهی به این حوزه ها در حال تدوین است. باشد.

03 مرداد 1395
کد خبر : 2707
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک
به گفته رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت و معدن و تجارت برنامه راهبرد صنعت و معدن کشور به منظور رونق دهی به این حوزه ها در حال تدوین است. باشد.

رضا رحمانی، قائم مقام وزیر صنعت

رضا رحمانی ، شامگاه شنبه در هجدهمین نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در اردبیل گفت: مشکل اساسی صنعت و تولید در کشور از چندین دهه پیش نبود برنامه بوده و از گذر آن صنعت در ایران آسیب های فراوان دیده است.
وی با اشاره به اینکه در برهه ای از تاریخ صنعت در کشورمان به شکل بی رویه و بدون برنامه 721 مجوز ساخت واحد تولیدی رب گوجه فرنگی صادر شد اظهار کرد : باتاسف در آن دوره به این موضوع توجه نشد که حجم هنگفت تولید فرآورده این کارخانه ها در کجا مصرف و یا به کدام کشورها صادر خواهد شد و این نمونه ای از معضل مربوط به نبود برنامه در بخش صنعت و تولید در ایران می باشد.
وی ادامه داد : از ابتدای شروع فعالیت دولت یازدهم موضوع آمایش سرزمینی صنعت و اینکه چه کارخانه ای در کدام منطقه و به چه تعداد مجوز ساخت بگیرد به شکل جدی مورد توجه قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در اجرای برنامه راهبرد صنعت و معدن ، صنایع پیشران در ایران مشخص شده اند افزود : همین فردا نشست های تخصصی مربوط به این اقدام مهم پیگیری می شوند.
او ایجاد کشت و صنعت مغان در استان اردبیل را یک نمونه کار بسیار مهم در ارتباط با تولید دانست و درعین حال گفت : چون فکری به ایجاد زنجیره های چنین مجتمعی در این استان نشده است آنگونه که انتظار می رود نتایج مفید از آن حاصل نمی شود.
قائم مقام وزیر صنعت ، معدن و تجارت با بیان اینکه تنها راه رفع معضل مربوط به بیکاری ، رکود و پایین بودن درآمدهای عمومی رونق تولید داخلی است تصریح کرد : حتی اگر کشور مبالغ هنگفتی نقدینگی و پول داشته باشد ولی تولید در آن کساد باشد دردی از مشکل جامعه درمان نخواهد شد.
رحمانی افزود : تنها مردم کشورهایی در دنیا به سطح رفاه بالا و قابل قبول رسیده اند که صنعت و تولید در آنها دارای رونق بوده و حرفی برای گفتن داشته است.
وی همچنین سطح بندی استانی را یکی از کارهایی ذکر کرد که در جهت رونق صنعت و تولید در کشورهای پیشرفته انجام می شود و ادامه داد : این موضوع را در دولت تدبیر و امید به شکل جدی پیگیری خواهیم کرد چرا که خروجی آن به طور حتم به نفع استان های کم برخوردار خواهد بود.
وی بیان کرد : باتاسف در گذشته بخش تولید در کشورمان آسیب دیده و علاوه بر بعضی علت ها مهترین عامل آن اعمال تحریم های ناجوانمردانه علیه کشورمان بوده است.
او گفت : چون بخش صنعت به لحاظ انجام مراوده های گوناگون و متعدد با کشورهای جهان می باشد بیشترین آسیب ها را از تحریم ها دیده است.
وی یادآوری کرد : البته در دوره پساتحریم و نیز با اراده و همت مردم کشورمان ؛ دوره شکوفایی صنعت و تولید در ایران اسلامی آغاز شده است.
رحمانی ، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در ارتباط با توجه به موضوع رونق صنعت و تولید ، سنگ تمام گذاشته اند افزود : دولت تدبیر و امید همگام با ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تحقق منویات معظم له به شکل جدی تلاش می کنند.
وی ضرورت احصاء واحدهای صنعتی و تولیدی نیمه فعال و راکد که مشکل آنها فقط کمبود نقدینگی می باشد را ازسوی مسوولان ذیربط در استانها و ارایه آنها به کارگروه ملی را یادآور شد و ادامه داد : در نشست های مشترک ساز و کار ارایه تسهیلات به اینگونه واحدها ازسوی بانک های عامل فراهم شده است.
او همچنین گفت : باید با بهره گیری از تمام ظرفیت ها برای رونق در کشورمان تلاش کنیم و استان های مرزی نیز به موضوع استفاده بهینه از این مزیت مهم در موضوع صادرات به کشورهای خارج بیش از پیش توجه کنند.
رحمانی، تشکیل کار گروه مشترک از سوی استان هایی که با یک و یا چند کشور دارای مرز مشترک می باشند را یک راهکار مناسب برای بهره گیری از مزیت استانی در این ارتباط دانست و خاطرنشان کرد : دولت در تلاش است تا در این زمینه به مدیران ذیربط استانی برای پیشرفت بهتر کارها تفویض اختیار کند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه