رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

چهار عامل گرانی مرغ چیست؟

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران، افزایش 100 درصدی قیمت جوجه یک روزه، رشد 35 درصد نرخ ذرت، افزایش تقاضا و کاهش 10 درصدی وزن گیری به دلیل گرمای هوا را عامل اصلی گرانی مرغ گرم بیان کرد.

04 مرداد 1395
کد خبر : 2752
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عظیم حجت روز گفت: در 40 روز اخیر قیمت جوجه یک روزه از 11 هزار تا 12 هزار ریال به یکباره به 21 هزار ریال افزایش یافت.
وی اظهارداشت: در دو تا سه ماه اخیر نیز قیمت ذرت از کیلویی هفت هزار ریال به 96 هزار ریال رسید که حدود 35 درصد افزایش نرخ داشته و این امر روی قیمت مرغ مادر و جوجه یک روزه نیز تاثیرگذار است.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران، با افزایش دمای هوا وزن گیری جوجه های مرغ گوشتی در سالن ها بین پنج تا 10 درصد نسبت به دو ماه گذشته کاهش یافته است که به طور احتمالی این وضعیت تا پایان مردادماه امسال ادامه می یابد.

حجت خاطرنشان ساخت: در واقع این سه عامل منجر به افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر شده است و انتظار می رود وزارت جهاد کشاورزی وارد عمل شده و برای کاهش نرخ مرغ مادر، جوجه یک روزه و مرغ زنده، قیمت ذرت را کنترل کند؛ زیرا با کنترل قیمت نهاده ها، به طور قطع قیمت محصول نهایی نیز متعادل می شود.

وی با بیان اینکه اکنون قیمت کنونی عرضه ذرت در کشور با نرخ جهانی این محصول فاصله معناداری دارد، گفت: اکنون قیمت جهانی هر تن ذرت 210 تا 215 دلار است که اگر با ارز معادل 34 هزار ریال نیز خریداری شود با احتساب هزینه های گمرکی، هر کیلوگرم ذرت باید در داخل کشور به قیمت 75 تا 76 هزار ریال به دست تولیدکنندگان برسد در حالی که قیمت فروش 96 هزار ریال است.

** لزوم بازنگری دولت و مجلس در تخصیص اعتبارات خرد

وی در ادامه گفت: اعتباراتی که به صورت خرد به واحدهای تولیدی داده می شود از دیگر مشکلات واحدهای مرغداری کشور است زیرا این اعتبارات به هیچ وجه نمی تواند سبب کاهش هزینه های تولید شود.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد دولت و مجلس شورای اسلامی باید اعتباراتی را به شکل ترجیحی در اختیار استان ها قرار دهند تا با مدیریت استانی، این اعتبارات به بخش های مورد نیاز اخصتص یابد تا نیاز استان در بخش محصولات مصرفی واردات تامین شود.

وی براین باور است که در صورت تخصیص اعتبارات ترجیحی به استان ها و مدیریت استانی، به طور حتم با کاهش هزینه های ذرت، کنجاله سویا و جوجه یک روزه در واحدهای تولیدی مواجه خواهیم شد که به تبع آن موقعیت صادراتی ما ارتقاء و تداوم پیدا می کند و همچنین عرضه نرخ محصول نهایی در بازار داخلی متناسب با قیمت های جهانی خواهد شد و هرکیلوگرم مرغ با قیمت حدود 1.8 تا 2 دلار به دست مصرف کننده می رسد.

** مرغ کیلویی 85 هزار ریال شد

مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران، میانگین مرغ زنده در بازار امروز را 58 تا 59 هزار ریال اعلام کرد که با قیمت 85 تا 87 هزار ریال به مصرف کننده عرضه می شود؛ البته در برخی مناطق بالای شهر استان های بزرگ می تواند بیش از این قیمت نیز باشد.
وی اظهار داشت: طبق بررسی های کارشناسی وزارت جهاد کشاورزی حتی تا چند ماه گذشته قیمت منطقی تولید مرغ زنده 45 هزار ریال و برای مصرف کنندگان 70 هزارریال بود اما با افزایش نرخ عوامل تولید، حداقل قیمت مرغ بین 10 تا 15 هزار ریال افزایش یافته است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه