رادیو مجازی اتاق ایران - 3 بهمن 1400

سرپرست سازمان توسعه تجارت

مقامات آمریکایی غذا و دارو را هم تحریم کرده‌اند

مودودی می‌گوید: واقعیت این است که اقلام بشردوستانه همچون مواد غذایی، دارو و... تحریم شده است؛ در همین زمینه وزارت امور خارجه به مراجع بین‌المللی شکایت کرده است.

11 مرداد 1398
کد خبر : 29733
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند تحریم‌های غیرقانونی آن‌ها بر ضد اقتصاد و مردم ایران، شامل کالاهای بشردوستانه همچون مواد غذایی و دارو نمی‌شود اما اکنون تاجران ایرانی در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنایع غذایی می‌گویند در نقل‌وانتقال ارز با مشکل مواجه هستند. برخی کارگزاران و دلالان بین‌المللی برای دور زدن تحریم‌ها و برای آنکه در لیست تحریم‌های آمریکا قرار نگیرند، قیمت‌های فروش به تاجران ایرانی را بالاتر برده‌اند.

محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: آمریکایی‌ها هیچ‌وقت راست نگفته‌اند و تاکنون نیز به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل‌نکرده‌اند، چراکه اساساً قرار نبود اقلام بشردوستانه تحت تحریم قرار بگیرد اما هدف آمریکا ایجاد نارضایتی در مردم و شکستن تمام کاسه و کوزه‌ها بر سر حاکمیت و دولت ایران است.

او افزود: بنابراین طبیعی است که در این زمینه اخلال ایجاد کنند و به مردم بگویند که مسئولان ایران نمی‌توانند از عهده حل مشکلات شما بربیایند. واقعیت این است که چنین سؤالی برای ما هم وجود دارد که چرا اقلام بشردوستانه همچون مواد غذایی، دارو و... باید تحریم شود و تحت تأثیر تحریم قرار گیرد. در همین زمینه وزارت امور خارجه، شکایت کشورمان را به مراجع بین‌المللی برده است که چرا باید این اتفاق بیافتد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: نکته‌ای که حائز اهمیت است اینکه از زمان امضای توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ هیچ تخلفی از سوی ایران سر نزده که مستحق تحریم باشیم و نباید ایران تحریم شود. بنابراین حتی طرح موضوعی به نام تحریم علیه ملت ایران، ظلمی آشکار است. اما رفتارهای آمریکا یک پیام برای دنیا دارد و آن اینکه وقتی آمریکا بدون استدلال منطقی و به‌صورت یک‌جانبه، برجام را زیر پا می‌گذارد و از ابزار دلار برای تخریب و سرکوب اقتصاد یک کشور و ملت استفاده می‌کند؛ این یعنی همه دنیا باید به این نکته توجه کنند که این ابزار و زیرساخت مالی باید تغییر پیدا کند.

مودودی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه راهکاری برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و توسعه تجارت خارجی ایران وجود دارد، تاکید کرد: ایران با ۱۵ کشور همسایه است و هیچ نگرانی بابت تجارت خود و حتی توسعه آن نداریم، کما اینکه تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۷ و سه‌ماهه امسال رشد پیدا کرده است. البته دلیل کاهش ارزش صادراتی نیز این بود که قیمت‌های پایه گمرکی را اصلاح کردیم.

او ادامه داد: در سه‌ماهه اول امسال ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم که ازنظر ارزشی یک درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است اما ازنظر وزنی ۲۷ میلیون تن صادرات غیرنفتی ایران در بهار سال گذشته؛ به حدود ۴۰ میلیون تن رسیده و ۴۵ درصد رشد داشته است و این یعنی ارزش صادرات غیرنفتی ایران کاهش نداشته است و تحریم‌های ظالمانه آمریکا هم نتوانسته جلوی تجارت خارجی ایران را بگیرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: واردات ایران در همین بازه زمانی نیز حدود ۱۰.۲ میلیارد دلار بوده که تقریباً حدود شش درصد رشد داشته چراکه حدود ۸.۳ میلیون تن واردات غیرنفتی‌ در بهار سال گذشته به حدود معادل ۸.۹ میلیون تن رسیده است.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه