رادیو مجازی اتاق ایران - 2 اسفند 1402

کاهش ۱۰ درصدی تخلیه و بارگیری در بنادر ایران

باوجود افزایش توان عملیاتی بنادر کشور در سال جاری، عملیات تخلیه و بارگیری بنادر نسبت به سال گذشته با کاهش حدود ۱۰ درصدی مواجه شده است.

28 اسفند 1398
کد خبر : 32616
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

بر اساس آمار سازمان بنادر و دریانوردی، عملکرد بارگیری و تخلیه بار کانتینری در بنادر تحت مدیریت سازمان بنادر و دریانوردی تا روز ۲۸اسفندماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش حدود ۱۰ درصدی روبرو شده است.

آمار منتشر شده درمجموع حاکی از تخلیه و بارگیری ۱۴۶.۷۲ (میلیون تن) محموله دارد که از رشد ۵.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد، اما حجم عمده این افزایش مدیون بخش تخلیه فله خشک در بنادر کشور است.

این گزارش از وضعیت ۱۸ بندر کشور از جمله بنادر آبادان، آستارا، امام خمینی (ره)، امیرآباد، انزلی، بوشهر، جاسک، چابهار، خرمشهر، شهید باهنر، شهید رجایی، فریدون‌کنار، قشم، گناوه، لنگه، نکا و نوشهر است.

بر اساس این گزارش، میزان عملیات تخلیه و بارگیری از ابتدای سال ۹۸  تاکنون در بخش کانتینری ۱.۹۵ میلیون تن، فله خشک ۵۴.۱۵ میلیون تن، فله مایع ۴.۸۹ میلیون تن، جنرال کارگو (کالاهای عمومی و متفرقه) ۱۹.۷۰ میلیون تن و مواد نفتی ۴۴.۸۶ میلیون تن بوده است.

هم‌اکنون سهم ایران از عملیات کانتینری بنادر دنیا، کم‌تر از یک درصد است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی پیش‌تر گفته بود که توان عملیاتی بنادر ایران به‌طورکلی در مقایسه با سال گذشته و پس از آغاز تحریم‌ها روندی مثبت دارد؛ بااین‌حال آمارها از کاهش عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور حکایت دارد.

صاحبان کالا خواستار تسریع عبور کالاهای خود از بنادر و کاهش تعرفه‌ها و کرایه‌های حمل هستند و میزان کارایی بنادر نقش مؤثری در تحقق این خواسته‌ها دارد.

در همین رابطه