رادیو مجازی اتاق ایران - 9 مرداد 1400

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم فروردین‌ماه 1399

جدیدترین پیش‌بینی‌ها از رشد اقتصادی آمریکا و ژاپن در سایه بحران کرونا، کاهش شاخص قیمت جهانی مواد غذایی و پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی از میزان کاهش ارزش تجارت بین‌المللی در سال جاری میلادی جزو مهم‌ترین آمارهای تجاری و اقتصادی منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

24 فروردین 1399
کد خبر : 32825
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

40 درصد

سازمان ملل متحد: 40 درصد از جمعیت جهان در خانه‌های خود به آب لوله‌کشی و صابون –که جزو ضروریات مبارزه با شیوع کرونا به شمار می‌روند- دسترسی ندارند.

160 میلیارد دلار

بانک جهانی: ظرف 15 ماه آینده بانک جهانی و نهادهای وابسته 160 میلیارد دلار منابع مالی برای کمک به کشورها در مبارزه با بیماری کووید-19 تخصیص خواهند داد.

2.7 درصد

بانک جهانی: در ماه مارس (11 اسفند تا 12 فروردین) شاخص قیمت جهانی مواد غذایی در مقایسه با ماه قبل 2.7 درصد کاهش یافته است.

1 میلیارد کارگر

سازمان بین‌المللی کار: بحران جهانی ناشی از شیوع کرونا بیش از 1 میلیارد کارگر را در اقصی نقاط جهان به‌شدت با خطر از دست دادن شغل یا کاهش دستمزد مواجه کرده است.

13 تا 32 درصد

سازمان تجارت جهانی: با توجه به شیوع ویروس کرونا در اکثر کشورهای جهان و تلاش دولت‌ها برای مهار این ویروس از طریق اعمال محدودیت‌های مختلف، پیش‌بینی می‌شود که ارزش تجارت بین‌المللی در سال جاری میلادی در مقایسه با سال گذشته بین 13 تا 32 درصد (بر اساس سناریوهای احتمالی) کاهش یابد.

108 تریلیون ین

سی‌ان‌ان: دولت ژاپن در راستای کاهش تأثیرات اقتصادی بحران کرونا، یک بسته محرک اقتصادی به ارزش 108 تریلیون ین (992 میلیارد دلار) را برای حمایت از کسب‌وکارها و خانوارهای این کشور در نظر گرفته و به تصویب رسانده است.

1 میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: جک دورسی، مؤسس و مدیرعامل کنونی شرکت توئیتر، قصد دارد 1 میلیارد دلار از ثروت خود (بیش از یک‌چهارم کل ثروتش) را صرف مبارزه با شیوع ویروس کرونا و کمک به رفع آسیب‌های اقتصادی ناشی از این بحران کند.

40 درصد

فوربس: اقتصاددانان شرکت خدمات مالی و بانکداری جی‌پی مورگان (بزرگترین بانک آمریکا از لحاظ ارزش دارایی‌ها) پیش‌بینی می‌کنند که اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی تا 40 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کوچکتر خواهد شد.

15 میلیون نفر

رویترز: در پی شدت گرفتن بحران کرونا و اثرات آن بر فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا، تنها طی سه هفته اخیر بیش از 15 میلیون نفر در این کشور تقاضای مستمری بیکاری ثبت کرده‌اند.

10 میلیون بشکه

فایننشال‌تایمز: اعضای اوپک، روسیه و برخی دیگر از کشورهای تولیدکننده نفت برای کاهش تولید نفت خود به میزان روزانه 10 میلیون بشکه (در مجموع) به توافق رسیدند.

1 میلیون شغل و 2.2 درصد

بلومبرگ: اداره آمار کانادا اعلام کرد در ماه مارس بیش از 1 میلیون شغل در این کشور از بین رفته و نرخ بیکاری در مقایسه با ماه قبل 2.2 واحد درصد افزایش یافته است.

13 درصد

وال‌استریت ژورنال: اقتصاددانانی که نظرسنجی این ماه وال‌استریت ژورنال شرکت داشتند، به‌طور میانگین پیش‌بینی کردند که نرخ بیکاری در آمریکا در اوایل تابستان به 13 درصد خواهد رسید.

25 درصد

بلومبرگ: شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس در گزارشی -که دو اقتصاددان ژاپنی تدوین آن را بر عهده داشته‌اند- اعلام کرد که اقتصادی ژاپن در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی ممکن است تا 25 درصد در مقایسه با دوره مشابه سال قبل کوچکتر شود.

1 از 4

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): بر اساس مطالعه میدانی واحد تحقیقات اقتصادی سی‌ان‌بی‌سی، طی هفته‌های اخیر به دلیل شیوع کرونا و کاهش شدید فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا، از هر 4 شهروند آمریکایی یک نفر شغل خود را از دست داده یا دستمزدش کاهش یافته است.

140 میلیارد یورو

یورو استات: در سال 2019 حدود 140 میلیارد یورو انواع خودرو از کشورهای اتحادیه اروپا به کشورهای خارج از این اتحادیه صادر شده است که این رقم در مقایسه با ارزش صادرات خودرو از اتحادیه اروپا در سال 2015 تقریباً 10 میلیارد یورو کاهش نشان می‌دهند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه