رادیو مجازی اتاق ایران - 3 مهر 1402

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته اول اردیبهشت‌ماه 1399

پیش‌بینی بانک جهانی از متوسط قیمت نفت در سال 2020، رقم احتمالی کسری بودجه دولت آمریکا در سال مالی جاری، بر اساس گزارش کنگره این کشور، رکوردشکنی منفی قیمت نفت و پیش‌بینی بانک آو آمریکا از قیمت طلا در 18 ماه آینده جزو مهم‌ترین ارقام اقتصادی و تجاری منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

07 اردیبهشت 1399
کد خبر : 32999
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

35 دلار و 43 درصد

بانک جهانی: با توجه به کاهش ناگهانی و چشمگیر تقاضای جهانی نفت، پیش‌بینی می‌شود که میانگین قیمت جهانی نفت خام در سال جاری میلادی به 35 دلار برسد که این به معنای 43 درصدی قیمت نفت خام در مقایسه با سال 2019 خواهد بود.

49 میلیون نفر

بانک جهانی: برآورد می‌شود که تا پایان سال 2020 حدود 49 میلیون نفر در جهان به زیر خط فقر مطلق سقوط خواهند کرد که بیشتر افراد را ساکنان کشورهای جنوب صحرای بزرگ آفریقا و کشورهای جنوب آسیا تشکیل می‌دهند.

3.7 تریلیون دلار

آسوشیتدپرس: دفتر بودجه کنگره آمریکا (CBO) در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرده است که با توجه به رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید مخارج دولت برای مهار بحران کرونا و کاهش تأثیرات اقتصادی این بحران بر خانوارها و کسب‌وکارها، کسری بودجه دولت آمریکا در سال مالی جاری احتمالاً به رقم بی‌سابقه 3.7 تریلیون دلار خواهد رسید.

5.7 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): شرکت فیس‌بوک قصد دارد 5.7 میلیارد دلار برای خرید 10 درصد از سهام شرکت «جیو پلتفرم» -بازوی اصلی هلدینگ ریلاینس ایندستریز هند در حوزه فناوری‌های دیجیتال- سرمایه‌گذاری کند.

3000 دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): بانک آو آمریکا در گزارشی با عنوان «فدرال رزرو نمی‌تواند طلا چاپ کند» پیش‌بینی کرد که در سایه سیاست‌های انبساطی تهاجمی بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ جهان به‌منظور مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا، قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی ظرف 18 ماه آینده به 3000 دلار خواهد رسید.

484 میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: سنای آمریکا یک بسته حمایتی دیگر به ارزش 484 میلیارد دلار را برای حمایت از کسب‌وکارهای این کشور در برابر بحران کرونا تصویب کرد.

8.5 درصد

رویترز: گروه خدمات مالی و بانکداری سیتی‌گروپ پیش‌بینی کرد که با توجه به تمدید مقررات محدودکننده در سنگاپور برای مهار ویروس همه‌گیر کرونا، تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی 8.5 درصد نسبت به سال گذشته کاهش خواهد یافت.

6 درصد

رویترز: یک منبع آگاه در دولت فدرال آلمان به خبرنگار رویترز گفت که پیش‌بینی دولت این است که اقتصاد آلمان که مانند اقتصاد اکثریت قریب به اتفاق کشورها جهان درگیر بحران کروناست، در سال 2020 بیش از 6 درصد نسبت به سال گذشته کوچکتر خواهد شد.

853 هزار دستگاه و 52 درصد

رویترز: بر اساس آمارهای انجمن صنایع خودروسازی اروپا (ACEA)، در ماه مارس تنها 853 هزار دستگاه خودروی نو در اروپا به فروش رسیده است که این رقم در مقایسه با ماه قبل از آن حدود 52 درصد کاهش نشان می‌دهد.

1.6 تریلیون یورو

رویترز: تیری برتون، کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور بازارهای داخلی و خدمات، می‌گوید ارزش بسته حمایتی اتحادیه اروپا برای کمک به بهبود اقتصاد این اتحادیه از بحران کرونا، باید دست‌کم 1.6 تریلیون یورو باشد.

1804 میلیارد پوند

دفتر ملی آمار انگلیس (ONS): بدهی بخش دولتی انگلیس بدون احتساب بدهی بانک‌های دولتی، در پایان ماه مارس (12 فروردین) به 1804 میلیارد پوند رسیده است که این رقم معادل 79.7 درصد تولید ناخالص داخلی انگلیس در دوره 12ماهه منتهی به پایان ماه مارس است.

26 میلیارد دلار

بلومبرگ: دولت آفریقای جنوبی یک بسته حمایتی به ارزش 26 میلیارد دلار را برای کمک به نجات اقتصاد این کشور از رکود ناشی از شیوع جهانی ویروس کرونا در نظر گرفته است.

منفی 37.63 دلار

بلومبرگ: در معاملات روز دوشنبه بورس کالای نیویورک، قیمت هر بشکه نفت خام سبک تگزاس (WTI) برای تحویل در ماه می (12 اردیبهشت تا 11 خرداد) به منفی 37.63 دلار رسید. این اتفاق بی‌سابقه در تاریخ صنعت نفت جهان پس از آن رخ داد که معامله‌گران به دلیل نزدیک شدن به زمان انقضای معاملات آتی نفت برای تحویل در ماه می و نبود ظرفیت برای ذخیره کردن نفت، وارد رقابت شدید برای فروش نفت خود به هر قیمت شدند.

10 درصد

بلومبرگ: بانک مرکزی استرالیا پیش‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری میلادی به دلیل آسیب‌های شدید ناشی از همه‌گیری کرونا، 10 درصد نسبت به سال گذشته کوچکتر خواهد شد و نرخ بیکاری در این کشور نیز از 10 درصد فراتر خواهد رفت.

59.1 درصد

یورو استات: نرخ اشتغال افراد گروه سنی 55 تا 64 سال در اتحادیه اروپا طی سال گذشته میلادی 59.1 درصد بوده است.

در همین رابطه