رادیو مجازی اتاق ایران - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم مردادماه 1399

پیش‌بینی WTO از میزان کاهش ارزش تجارت بین‌المللی در سال جاری، آمارهای اشتغال آمریکا در ماه ژوئیه، نرخ تورم در کشورهای OECD و رکورد جدید قیمت طلا در بازارهای جهانی جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی و تجاری این هفته بوده‌اند.

19 مرداد 1399
کد خبر : 34197
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

34 درصد

بانک جهانی: حدود 34 درصد از جمعیت کشورهای درحال‌توسعه و اقتصادهای نوظهور جهان به امکانات بهداشتی موردنیاز برای در امان ماندن از بیماری کووید-19 دسترسی ندارند.

1.1 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): شاخص تورم مصرف‌کننده در کشورهای عضو OECD طی ماه ژوئن در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

2.7 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): کریستیا فریلند، معاون نخست‌وزیر کانادا، اعلام کرد که اگر دولت آمریکا تهدیدات خود مبنی بر وضع تعرفه‌های جدید بر بخشی از آلومینیوم وارداتی از کانادا را عملی کند، دولت کانادا نیز در مقابل اقدام به وضع تعرفه‌های جدید بر 2.7 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا خواهد کرد.

7.2 درصد

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): اداره کل گمرک چین در گزارشی اعلام کرد که ارزش صادرات این کشور در ماه ژوئیه امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 7.2 درصد افزایش یافته است.

30 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): شرکت نرم‌افزاری مایکروسافت مذاکراتی را با شرکت ByteDance (مالک شبکه اجتماعی تیک‌تاک) برای در اختیار گرفتن مالکیت این شبکه اجتماعی در کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند آغاز کرده و گفته می‌شود که ممکن است مایکروسافت تا 30 میلیارد دلار برای در اختیار گرفتن مالکیت شبکه اجتماعی تیک‌تاک در این کشورها به شرکت چینی بپردازد.

1.8 میلیون شغل و 10.2 درصد

سی‌ان‌ان: بر اساس گزارش جدید اداره آمار وزارت کار آمریکا، طی ماه ژوئیه حدود 1.8 میلیون شغل جدید (به‌طور خالص) در این کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری با 1.1 واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 10.2 درصد رسیده است.

2000 دلار

مارکت واچ: قیمت جهانی طلا که اواخر ماه گذشته میلادی (اوایل مردادماه) قله تاریخی خود را فتح کرده بود، در معاملات هفته گذشته برای اولین بار از مقاومت 2000 دلاری نیز عبور کرد.

1.9 تریلیون دلار

مارکت واچ: در پایان معاملات روز پنج‌شنبه بازار سهام نزدک نیویورک، ارزش بازار شرکت اپل از 1.9 تریلیون دلار عبور کرد تا این شرکت همچنان بیشترین بخت را برای تبدیل شدن به اولین شرکت 2 تریلیون دلاری جهان داشته باشد.

28 میلیارد دلار

بلومبرگ: بانک‌های اروپایی در صورت‌های مالی خود در سه‌ماهه دوم سال 2020 مجموعاً 28 میلیارد دلار ذخیره برای پوشش ریسک وام‌های معوق منظور کرده‌اند.

27 درصد

بلومبرگ: نتایج تحقیقات میدانی اداره آمار آمریکا حاکی از این است که در ماه ژوئیه حدود 27 درصد از شهروندان آمریکایی نتوانسته‌اند اجاره مسکن یا اقساط وام مسکن خود را بپردازند.

2 درصد

بلومبرگ: بانک مرکزی برزیل نرخ بهره پایه در این کشور را به 2.0 درصد کاهش داد که این رقم پایین‌ترین نرخ بهره در تاریخ برزیل به شمار می‌رود.

29 میلیارد دلار استرالیا

رویترز: اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، اعلام کرد حملات سایبری علیه کسب‌وکارها و خانوارهای این کشور سالانه به‌طور متوسط 29 میلیارد دلار استرالیا (معادل 20.8 میلیارد دلار آمریکا) به اقتصاد استرالیا ضربه می‌زند.

228 میلیارد ین

رویترز: شرکت ژاپنی سونی در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی بیش از 228 میلیارد ین (2.15 میلیارد دلار) سود خالص کسب کرده است که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 1.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

13 درصد

رویترز: روبرتو آزودو، مدیرکل سازمان تجارت جهانی، اعلام کرد که کارشناسان این سازمان انتظار دارند ارزش تجارت بین‌المللی در سال جاری میلادی 13 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

6.7 میلیارد دلار

فایننشال تایمز: شرکت نفتی بریتیش پترولیوم در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی متحمل 6.7 میلیارد دلار زیان شده است.

2.1 تریلیون دلار

وال‌استریت ژورنال: وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارشی برآورده کرده است که احتمالاً دولت این کشور تا پایان سال جاری میلادی بیش از 2.1 تریلیون دلار دیگر برای تأمین مالی طرح‌های مهار ویروس کرونا و مقابله با تأثیرات اقتصادی آن استقراض خواهد کرد.

3.7 درصد

یورو استات: شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در کشورهای منطقه یورو طی ماه ژوئن امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 3.7 درصد کاهش نشان می‌دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه