رادیو مجازی اتاق ایران - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

معاون بین‌الملل اتاق ایران

نشست کمیته گواهی مبدأ بین ایران و اتحادیه اوراسیا شهریورماه برگزار می‌شود

معاون بین‌الملل اتاق ایران از تشکیل کارگروهی با حضور نماینده اتاق ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک به منظور آماده سازی اطلاعات موردنیاز در مذاکره با کشورهای عضو اوراسیا در کمیته گواهی مبدأ خبر داد. قرار است نشست کمیته گواهی مبدأ در شهریورماه برگزار شود.

20 مرداد 1399
کد خبر : 34206
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
گوگل پلاس
لینک

بر اساس اظهارات معاون بین‌الملل اتاق ایران با توجه به شروع مذاکرات ایران و اوراسیا در مورد برقراری موافقت‌نامه تجارت آزاد بین کشورهای عضو و ایران، نشست کمیته گواهی مبدأ بین ایران و اوراسیا شهریورماه برگزار می‌شود. برای حضور در این نشست و مذاکره، لازم است پیشنهادهای موردنظر درباره دستورالعمل صدور گواهی مبدأ در قالب کارگروهی متشکل از نماینده اتاق ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک با همکاری سایر بخش‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط جمع‌بندی شود.

محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران طی نشستی با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان توسعه تجارت، گمرک، اتاق‌های استانی که مسئولیت صدور گواهی مبدأ در صادرات را به عهده دارند، اتاق‌های مشترک با منطقه اوراسیا از آغاز مذاکرات بین ایران و اوراسیا درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد خبر داد و گفت: در این راستا نشست کمیته گواهی مبدأ قرار است در شهریورماه برگزار شود. بنابراین لازم است پیشنهادهایی که در این مورد مطرح است را جمع‌بندی کرده و به صورت مشخص و دقیق در اختیار طرف مقابل قرار دهیم.

او خاطرنشان کرد: از اتاق‌های استانی درخواست کردیم تا لیست منفی کالاهای موردنظر خود را برای تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا در اختیار اتاق ایران قرار دهند که خوشبختانه این لیست‌ها تهیه و ارسال شده است.

وی ادامه داد: در مورد صدور گواهی مبدأ در داخل، مشکلاتی وجود دارد که ناشی از نبود هماهنگی لازم بین دستگاه‌هاست. لازم است که موارد شناسایی شده و برای آنها راه‌حل ارائه دهیم تا از فرصت به وجود آمده برای ایران و حضور آن در اتحادیه اوراسیا بیش‌ترین بهره را ببریم.

بر اساس اظهارات کرباسی تقویت واحدهای صدور گواهی مبدأ در اتاق‌های سراسر کشور یک نیاز فوری و ضروری است که باید در دستورکار اتاق‌ها قرار گیرد. در این باره دوره‌های آموزشی لحاظ شده که مشارکت در آنها باید به جد دنبال شود.

معاون بین‌الملل اتاق ایران با بیان این نکته که کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از جمله روسیه گاهی در پذیرش گواهی‌های مبدأ صادر شده توسط ایران تردیدهایی را مطرح و حتی گاهی سنگ‌اندازی هم می‌کنند، گفت: برای رفع این نوع برخوردها به کمک سفارت ایران در روسیه پیگیر هستیم. از طرفی طبق توافق‌های صورت گرفته به جد ایجاد سامانه تبادل الکترونیک اطلاعات بین کشورهای عضو اوراسیا و ایران را دنبال می‌کنیم. با ایجاد این سامانه بخش قابل توجهی از مشکلات مربوط به صدور گواهی مبدأ برطرف می‌شود.

او همچنین از نماینده وزارت امور خارجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق مشترک ایران و روسیه خواست تا اطلاعات مربوط به سازوکار کشورهای عضو اوراسیا در برخورد با صادرکنندگان خود به ایران یا دیگر کشورهای عضو اوراسیا را دریافت کنند؛ برای مثال این کشورها از صادرکنندگان خود چه تعهداتی دریافت می‌کنند و یا چگونه اصالت گواهی مبدأ صادر شده را تأیید کرده، چه نهادی وظیفه این تأییدیه را به عهده دارد و در این فرآیند چه اسنادی مورد توجه قرار می‌گیرد. به اعتقاد او ایران می‌تواند برای رفع مشکلات داخلی در صدور گواهی مبدأ از الگو و مدل این کشورها استفاده کند.

کرباسی ضمن تأکید بر لزوم ایجاد شورای مشترک اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو اوراسیا، یادآور شد: این مهم در دستورکار دبیرخانه اتحادیه اوراسیا قرار دارد و مقرر شده بود که نشست هماهنگی با حضور اعضا در ایران برگزار شود که متأسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است.

طبق گفته‌های وی اولین نشست کارگروه داخلی طی یک هفته آینده برگزار می‌شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه