رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اردیبهشت 1401

پیشنهاد‌های نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران برای جبران خسارت‌های کرونا

برای حفظ اشتغال 50 درصد حق بیمه سهم کارفرما بخشیده شود

در نظر گرفتن یارانه 20 تا 30 درصدی برای سود تسهیلات بانکی در بودجه 1400، کاهش مالیات عملکرد بنگاه‌ها از 25 به 15 درصد و اعمال تخفیف 50 درصدی بر روی حق بیمه کارفرمایان ازجمله مهم‌ترین پیشنهادهای عباس جبالبارزی، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران برای جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از کروناست.

10 آذر 1399
کد خبر : 35535
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و پیش‌بینی‌ها حاکی از تداوم این ویروس حداقل تا پاییز 1400 است. در این وضعیت، به باور فعالان و صاحب‌نظران اقتصادی از ابتدای شیوع ویروس کرونا، دولت برنامه‌ای برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی، به‌خصوص بنگاه‌های کوچک و متوسط در دستور کار ندارد و به‌رغم ضرورت حمایت دولت از بنگاه‌های اقتصادی آسیب‌دیده در شرایط کرونا، اما عملاً وحدت رویه‌ای در سیاست‌های دولت برای مقابله با کرونا مشاهده نمی‌شود.

در همین زمینه، عباس جبالبارزی معتقد است: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون، دولت حمایت‌هایی را برای بنگاه‌های اقتصادی اعمال نکرده است و وضعیت مانند قبل از شیوع این ویروس است.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت‌وگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» اظهار کرد: تقسیط پرداخت حق بیمه یا مالیات ازجمله سیاست‌هایی بوده که قبل از شیوع ویروس کرونا هم در شرایطی اعمال می‌شده و موضوع جدیدی به‌خصوص در حوزه صنعت و معدن نیست. فعالان اقتصادی انتظار دارند در شرایطی که هم کرونا و هم تحریم‌ها، اقتصاد را بیش‌ازپیش دچار محدودیت کرده است، حمایت‌ها و تسهیلات بزرگ‌تری نیز دریافت کنند.

او افزود: کرونا باعث شده است تا تقاضا کاهش پیدا کند و همین امر شرایطی را به وجود آورده است تا بسیاری از بنگاه‌ها نتوانند با حداکثر ظرفیت خود فعالیت کنند. اغلب بنگاه‌ها حتی با نصف ظرفیت خود مشغول به کار هستند که همین عامل باعث می‌شود تا از پس هزینه‌های جاری خود برنیایند. مقاومت هم تا جایی جواب می‌دهد و بعضاً شاهد هستیم که برخی از صاحبان کسب‌وکارها مجبور به تعدیل نیروهای کار خود شده‌اند. در این شرایط، ارائه تسهیلات 12 تا 16 میلیون تومانی نیز که از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا وعده داد شد با نرخ سود پایین قرار است به بنگاه‌های اقتصادی ارائه شود، قطعاً نمی‌توانست گره‌گشای مشکلات باشد؛ چون تا زمانی که بنگاهی درآمد نداشته باشد، بنابراین قادر به دریافت و بازگشت تسهیلات نیست.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران معتقد است: اگرچه تعطیلی ادارات و نهادها در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک زیادی می‌کند، اما این تعطیلی‌ها باید بخش صنایع و معادن را نیز شامل می‌شد. جبالبارزی در همین زمینه خاطرنشان کرد: بسیاری از اصنافی که مواد اولیه بنگاه‌های صنعت و معدن را تأمین می‌کنند، تعطیل هستند. درنتیجه در شرایطی که برخی بنگاه‌های مجبور به فعالیت هستند؛ اما عدم دسترسی به تأمین مواد اولیه منجر به کاهش راندمان آنها شده است. بنابراین بهتر این بود که کسب‌وکارهای وابسته به هم یکجا تعطیل می‌شدند.

راهکار حمایت از صنایع چیست؟ جبالبارزی در پاسخ به این سؤال گفت: تأمین اجتماعی به‌عنوان موسسه‌ای که از بنگاه‌های اقتصادی تأمین مالی می‌کند، می‌توانست از ابتدای شیوع ویروس کرونا با تخفیف 50 درصدی بر روی حق بیمه کارفرمایان، به حفظ اشتغال کمک کند. علاوه بر این، ضروری است بدون هرگونه اخذ جریمه، مالیات بر ارزش‌افزوده حداقل 24 ماهه تقسیط شود و مالیات عملکرد بنگاه‌ها برای سال‌های 98 و 99 از 25 درصد به 15 درصد کاهش یابد؛ ضمن اینکه ضروری است در خصوص بنگاه‌های کوچک و متوسط حتماً برای دریافت این مالیات قسط‌بندی‌های 24 تا 36 ماهه در نظر گرفته شود.

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران با اشاره به تدوین لایحه بودجه سال 1400 نیز پیشنهاد داد تا دولت منابعی در این بودجه در نظر گیرد و برای نرخ تسهیلات بانکی به بنگاه‌های تولیدی که 18 درصد است، 20 تا 30 درصد سوبسید اعمال کند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه