رادیو مجازی اتاق ایران - 10 خرداد 1402

رشد ۳۸۱درصدی ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین‌الملل ایران

با تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل از 81.68 گیگابیت برثانیه در آغاز دولت یازدهم، با رشدی 590 درصدی نسبت به سال 1392 به 564 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

09 شهریور 1395
کد خبر : 3657
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل از مسیر ایران که شهریور 1392 در آغاز دولت یازدهم 116 گیگابیت بر ثانیه بود با رشدی 381 درصدی به 558گیگابیت بر ثانیه در شهریور امسال رسید.

آن زمان فقط 116 گیگابیت برثانیه انتقال ارتباطات از مسیر ایران انجام می شد اما با آغاز دولت یازدهم و تلاش برای تنش زدایی از روابط بین المللی کشور معادله را تغییر داد و چهره تازه ای از ایران فراروی جهانیان نهاد.

پس از چرخش کلید گفت وگوهای هسته ای میان ایران و گروه 1+5، جهانیان برای برقراری ارتباطی تازه با ایران راغب شدند و با آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دی ماه 1394 و لغو تحریم های ظالمانه علیه کشور، درهای گفت وگو و مذاکره با کشورهای مختلف دنیا و شرکت های معتبر بین المللی فعال در همه عرصه های اقتصادی باز شد.

اجرای برجام، ایرانی امن را به همه جهان معرفی کرد که بار دیگر می توانند با این کشور مبادله داشته باشند و ارتباطات مخدوش شده خود را از سر بگیرند.
امنیت ایجاد شده در پناه برجام برای شرکت های فعال در عرصه ارتباطات به مراتب بهتر و وسوسه انگیزتر بود و این امید را در آنان به وجود آورد که برای انتقال داده های خود به جای مسیرهای ناامن دریایی به سوی کشور ما آمده و از این طریق اقدام کنند.
چندی پیش مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران فراهم شدن شرایط برای انتقال امن اطلاعات (دیتا) بین غرب و شرق جهان از مسیر ایران را مهمترین دستاورد اجرای برجام در بخش زیرساخت های ارتباطی کشور اعلام کرد و به ایرنا گفت این موضوع زمینه ورود ایران را به بازار جهانی خرید و فروش دیتای اینترنت فراهم خواهد کرد.

اکنون با گذشت بیش از سه سال از فعالیت های دولت تدبیر و امید و اقدام های آن برای رفع کاستی های پیشین، ظرفیت ترانزیت بین الملل از مسیر ایران افزایش یافته و به 558 گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

همچنین با تلاش های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل از 81.68 گیگابیت برثانیه در آغاز دولت یازدهم، با رشدی 590 درصدی نسبت به سال 1392 به 564 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در دیداری که فروردین ماه امسال با کارکنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشت، با بیان اینکه باید از فضای به وجود آمده در برجام برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی و بهره گیری از فناوری های مهم دنیا استفاده کرد،گفته بود: باید با کار، تلاش، ذوق و فناوری، از توانمندی های داخلی و نیروهای جوان کشورمان به بهترین شکل استفاده کنیم و در این فضا یکی از بخش هایی که می تواند به حرکت پرشتاب جامعه کمک کند، آی تی و آ ی سی تی است که می تواند در توسعه علم و دانش و فناوری های ما پیشران باشد.

در همین رابطه