رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

رئیس سازمان بورس اعلام کرد

مهلت ثبت‌نام در انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت تا 28 فروردین

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را بازوی توسعه استان‌ها برشمرد و تاکید کرد: این شرکت‌ها در پروژه‌های توسعه استان، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

21 فروردین 1400
کد خبر : 37684
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

پس از اینکه وضعیت مدیریت سهام عدالت تغییر کرد و عده‌ای شیوه مدیریت مستقیم و برخی غیرمستقیم را درباره سهام عدالت خود انتخاب کردند، دولت تصمیم گرفت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را برای افرادی که مدیریت غیرمستقیم برگزیده بودند، تشکیل دهد تا در این قالب سرمایه‌ها و منابع این نوع از سهام را برای توسعه منطقه‌ای در خود استان‌ها به کار گیرد.

قرار بود انتخابات هیات مدیره این شرکت‌ها 20 اسفند 99 برگزار شود. طبق آنچه در نشست کمیسیون اقتصاد مجلس روی داد، مسئولان دولتی پیرامون ابهامات و شائبه‌های موجود حول این انتخابات، توضیحاتی ارائه دادند؛ اما این توضیحات مورد پذیرش اعضای کمیسیون قرار نگرفت و جمع بندی جلسه این بود که کلیه اقدامات دولت در برگزاری مجامع عمومی سرمایه گذاری‌های استانی متوقف شود، بنابراین، برگزاری این انتخابات تا اطلاع بعد لغو شد.

تا اینکه محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نشست خبری 21 فروردین 1400 از برگزاری اولین انتخابات شرکت‌های استانی سهام عدالت در ۱۸ اردیبهشت ماه خبر داد. او در این بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را بازوی توسعه هر استان معرفی کرد و گفت: این شرکت‌ها ضمن مدیریت دارایی مردم از محل سودآوری، دارایی جدید ایجاد و در پروژه‌های توسعه استان، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

او معتقد است این شرکت‌ها می‌توانند مدیرانی داشته باشند که توسط مردم انتخاب شوند و سبد سهام توسط این افراد مدیریت شود که در نهایت این موضوع موجب شکل‌گیری شرکت سرمایه‌گذاری شد.

بر اساس اظهارات رئیس سازمان بورس افرادی که متقاضی عضویت در هیات مدیره این شرکت‌ها هستند باید تا ۲۸ فروردین اقدام به ثبت‌نام کنند. همچنین افرادی که به دنبال ثبت نام در این انتخابات هستند باید از تحصیلات و تجربه کاری مرتبط برخوردار باشند.

دهقان به اهمیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد و گفت: با توجه به بالا بودن تعداد سهامداران غیرمستقیم که نزدیک به ۳۰ میلیون نفر بودند، باید توجه داشته زمانی که دارایی‌ها در این شرکت قرار گرفتند به شرکت‌های بزرگی تبدیل می‌شوند و ارزش شرکت‌ها به دو هزار میلیارد تومان در برخی از استان‌های کوچک تا ۳۰ هزار میلیارد تومان در استان‌های بزرگ می‌رسد.

دهقان دهنوی افزود: با توجه به چنین وضعی این شرکت‌ها نیازمند هیات مدیره‌ای توانمند هستند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید بازوی توسعه استان خود باشند تا ضمن مدیریت دارایی مردم، از محل سودآوری این شرکت‌ها دارایی جدید ایجاد و در پروژه های توسعه آن استان سرمایه گذاری کنند.

دهقان‌دهنوی با اشاره به اینکه از ۲۸ فروردین که سامانه ثبت نام بسته می شود اقدام به بررسی احراز صلاحیت افراد خواهیم کرد، گفت: نخستین اطلاع‌رسانی ما به کسانی است که از توانمندی و تخصص لازم برای مدیریت این دارایی‌ها در شرکت های سرمایه گذاری برخوردارند و از آن زمان به بعد دیگر هیچ ثبت‌نامی انجام نمی‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: پس از بررسی صلاحیت‌ها مشخص می‌شود که در هر استان چه افرادی واجد شرایط هستند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به برگزاری مجامع به صورت الکترونیکی تاکید کرد و گفت: لازمه حضور مردم در این انتخابات احراز هویت افراد از طریق سامانه سجام است تا از این طریق هویت افراد مشخص شود.

او اظهار داشت: تاکنون درصد بالایی از افراد اقدام به احراز هویت در سامانه سجام کرده اند، اما همچنان در برخی از استان ها تعداد کمی از سهامداران و در برخی دیگر از استان ها تعداد زیادی از افراد اقدامی برای احراز هویت انجام نداده‌اند.

دهقان‌دهنوی ابراز امیدواری کرد مردم هر چه زودتر اقدامات مربوط به احراز هویت را انجام دهند تا در ۱۸ اردیبهشت ماه که قرار است انتخابات برگزار شود با مشکلی مواجه نشویم.

وی با بیان اینکه در روز انتخابات سامانه رای گیری بازگشایی می شود، گفت: اسامی افرادی که تایید صلاحیت شده اند در این سامانه وجود دارد؛ اما از روز قبل از انتخابات افرادی که قادر به تایید صلاحیت بوده اند معرفی خواهند شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان‌کرد: تا چند روز سامانه باز خواهد بود تا افراد بتوانند با فراغ بال بیشتری اقدام به تصمیم‌گیری برای رای دهی به فرد مورد نظر کنند.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه