رادیو مجازی اتاق ایران -3 خرداد 1401

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم اردیبهشت‌ماه 1400

نرخ رشد اقتصادی آمریکا و منطقه یورو، رکوردشکنی قیمت جهانی مس و برآورد اولیه نرخ تورم در منطقه یورو جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

12 اردیبهشت 1400
کد خبر : 37941
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

2 میلیارد نفر

بانک جهانی: زباله‌های پلاستیکی که به دریاها و اقیانوس‌ها ریخته شده‌اند، اکوسیستم، سلامت و معیشت 2 میلیارد نفر را در منطقه جنوب آسیا تهدید می‌کنند.

19 میلیون نفر و 5 درصد

صندوق بین‌المللی پول: از آغاز همه‌گیری کرونا حدود 19 میلیون نفر به جمعیت افراد زیر خط فقر در آمریکای لاتین اضافه شده و نابرابری 5 درصد افزایش یافته است.

3.7 میلیارد نفر

کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد): با وجود رشد چشمگیر سرعت دیجیتالی شدن جوامع در دوران همه‌گیری کرونا، هنوز 3.7 میلیارد نفر از جمعیت جهان به اینترنت دسترسی ندارند.

1 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): شرکت جنرال موتورز قصد دارد 1 میلیارد دلار برای احداث یک کارخانه تولید خودروهای برقی در مکزیک سرمایه‌گذاری کند.

470 گیگاوات و 3.3 میلیون شغل

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): شورای جهانی انرژی بادی پیش‌بینی می‌کند که ظرف 5 سال آینده 470 گیگاوات به ظرفیت تولید برق از طریق توربین‌های بادی ساحلی و فراساحلی جهان اضافه و 3.3 میلیون شغل جدید در این صنعت ایجاد خواهد شد.

1.7 درصد

دویچه‌وله: آژانس آمار فدرال آلمان اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی 1.7 درصد نسبت به دوره سه‌ماهه قبلی کوچکتر شده است.

2.6 میلیارد دلار

رویترز: شرکت نفتی بریتیش پترولیوم که سال گذشته به دلیل افت شدید تقاضای نفت تحت تأثیر بحران جهانی کرونا با کاهش چشمگیر درآمد مواجه شده بود، در سه‌ماهه نخست سال 2021 توانسته است 2.6 میلیارد دلار سود خالص کسب کند که این رقم حتی از بیشتر از سودی است که این شرکت در آخرین دوره سه‌ماهه قبل از بحران کرونا به دست آورده بود.

5.75 میلیارد دلار

بلومبرگ: شرکت نستله، غول صنایع غذایی جهان، قصد دارد با پرداخت 5.75 میلیارد دلار مالکیت شرکت آمریکایی بَونتی که در زمینه تولید ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی فعالیت می‌کند را در اختیار بگیرد.

10 هزار دلار

بلومبرگ: در معاملات آتی بورس فلزات لندن در روز پنج‌شنبه 29 آوریل (9 اردیبهشت) قیمت هر تن مس برای اولین بار در بیش از 10 سال اخیر به بیش از 10 هزار دلار رسید.

3000 کانتینر

بلومبرگ: بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی شورای جهانی کشتیرانی (WSC)، در سال 2020 بیش از 3000 کانتینر به دریا سقوط کرده‌اند که این رقم در 7 سال اخیر یک رکورد محسوب می‌شود.

6.4 درصد

سی‌ان‌ان: وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرد که اقتصاد این کشور در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی با نرخ سالانه 6.4 درصد رشد کرده است.

8.1 میلیارد دلار

اسکای‌نیوز: شرکت آمازون در سه‌ماهه نخست سال مالی 2021 حدود 8.1 میلیارد دلار سود خالص کسب کرده است که این رقم در مقایسه با سود خالص شرکت در سه‌ماهه نخست سال گذشته بیش از 3 برابر افزایش نشان می‌دهد.

21.3 یورو

یورو استات: قیمت هر 100 کیلووات ساعت برق در کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی نیمه دوم سال 2020 به‌طور متوسط 21.3 یورو بوده است. کشورهای آلمان (30.1 یورو به ازای هر 100 کیلووات ساعت) و بلغارستان (9.8 یورو به ازای هر 100 کیلووات ساعت) به ترتیب بالاترین و پایین‌ترین قیمت برق در اتحادیه اروپا طی نیمه دوم سال 2020 را به خود اختصاص داده‌اند.

1.8 درصد

یورو استات: تولید ناخالص داخلی منطقه یورو طی سه‌ماهه نخست سال 2021 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 1.8 درصد کاهش یافته است.

1.6 درصد

یورو استات: برآوردهای اولیه حاکی از این است که شاخص تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو طی ماه آوریل 1.6 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه