رادیو مجازی اتاق ایران -3 خرداد 1401

سخنگوی صنعت برق اعلام کرد

خاموش شدن مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز

سخنگوی صنعت برق گفت: مراکز مجاز استخراج رمز ارز از امروز با هدف کمک به پیک بار شبکه خاموش می‌شوند.

01 خرداد 1400
کد خبر : 38163
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت هم‌اکنون مصرف برق مراکز استخراج رمز ارز که به‌صورت مجاز فعالیت می‌کنند به ۳۰۰ مگاوات می‌رسد که با هدف حفظ تعادل و پایداری شبکه برق این مراکز قطع می‌شود.

او ادامه داد: براساس بارهای شناسایی‌شده و برآوردهای صورت گرفته، در حال حاضر بیش از دو هزار مگاوات برق در مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز در کشور مصرف می‌شود، که این مصارف غیرقانونی به دلیل اتصال‌های نادرست و افزایش تقاطعه‌ای مصرف برق باعث آسیب‌دیدگی و حتی سوختن تجهیزات شبکه شده که خاموشی‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: مشترکان خانگی که از دستگاه ماینر و تجهیزات مربوط برای استخراج رمز ارز در منزل استفاده می‌کنند سریع‌تر نسبت خاموش کردن اقدام کنند در غیر این صورت علاوه بر ضبط تجهیزات تا تعیین تکلیف برق منزل آن‌ها قطع خواهد شد.

رجبی مشهدی گفت: هم‌وطنان برای حفظ پایداری شبکه برق و جلوگیری از بروز خاموشی‌ها و افت ولتاژ در شبکه برق که آسیب آن به خود مردم می‌رسد، می‌توانند هرگونه فعالیت غیرقانونی و استفاده غیرمجاز از شبکه برق را از طریق مراجعه به سامانه سمات به آدرس https://www.tavanir.org.ir/samaat به اطلاع برسانند.

او ادامه داد: در این سایت بخشی جداگانه برای معرفی مراکز یا افرادی که به‌صورت غیرمجاز به استخراج رمز ارز می‌پردازند وجود دارد که مردم می‌توانند از طریق مراجعه به این بخش، حتی شماره شبا بانکی خود را جهت دریافت پاداش معرفی مرکز غیرمجاز، اعلام کنند.

سخنگوی صنعت برق افزود: پرداخت پاداش به افرادی که به افشای مراکز استخراج رمز ارز اقدام می‌کنند، پس از بررسی و تأیید صحت گزارش ارائه‌شده، انجام می‌شود.

پیش‌تر مدیرعامل توانیر گفت: استخراج‌کنندگان قانونی رمز ارز این روزها با هماهنگی نسبت به خاموش کردن دستگاه‌های خود اقدام می‌کنند اما تعدادی هم هستند که به‌صورت غیرقانونی فعالیت دارند.

او افزود: این مراکز و افراد به دلیل مصرف غیرمجاز برق علاوه بر افزایش میزان مصرف برق در کشور خسارت به شبکه‌های برق و مردم وارد می‌کنند.

متولی زاده ادامه داد: تلاش بر این است این مراکز فعالیت خود را قانونی کنند اما اگر به روند غیرمجاز ادامه دهند با شناسایی ضمن برخورد قانونی نسبت به جمع‌آوری دستگاه‌های آنان اقدام شده و نیز خساراتی که وارد کرده‌اند از آنان دریافت خواهد شد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه