22 مرداد، روز تشکل‌ها و مشارکت های اجتماعی گرامی باد
 
رادیو مجازی اتاق ایران - 23 مرداد 1401

رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران

ظرفیت صادرات محصولات دانش‌بنیان به ۴ میلیارد دلار می‌رسد

افشین کلاهی می‌گوید: با رفع تحریم‌ها، می‌توان از ثمره سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان و ظرفیت ۴ میلیارد دلاری صادرات محصولات این حوزه بهره‌برداری کرد.

07 خرداد 1400
کد خبر : 38260
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران با بیان اینکه ظرفیت چهار میلیارد دلاری صادرات محصولات دانش‌بنیان وجود دارد، گفت: با رفع تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری خارجی در کشور در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شده و بازارهای بین‌المللی در اختیار تولیدات ایران قرار می‌گیرد.

افشین کلاهی با بیان اینکه هدف اتاق ایران توسعه صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان است، تصریح کرد: با همکاری شرکت‌های با سابقه و برقراری ارتباط آنها با شرکت‌های خارجی فعال در این زمینه می‌توان اقدام به افزایش صادرات خدمات در این بخش کرد.

وی افزود: نشست‌هایی در این زمینه با شرکت‌های جهان برگزار شده است و هیات‌های تجاری بسیاری به ایران آمدند و از فعالیت‌های کشور بازدید کردند تا توانمندی صادرات به‌خوبی معرفی شود.

رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران با بیان اینکه احیای برجام می‌تواند صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان را افزایش دهد، اظهار کرد: بدون پذیرش FATF مشکلات نقل و انتقالات مالی حل نمی‌شود اما برجام می‌تواند در این زمینه تسهیل ایجاد کند.

او تأکید کرد: با احیای برجام سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان رخ خواهد داد و بازارهای بین‌المللی در اختیار تولیدات داخلی ایران قرار می‌گیرد.

کلاهی با بیان اینکه در حال حاضر امکان عرضه محصولات دانش‌بنیان در جهان با نام ایران بسیار محدود است، خاطرنشان کرد: تعامل مناسب دوطرفه با کشورهای دنیا ابزار اصلی تجارت است و برداشتن تحریم‌ها موجب آغازی مطمئن برای تجارت با ایران خواهد بود و بی‌اعتمادی به وجود آمده در سال‌های گذشته را از میان‌بر خواهد داشت.

او با بیان اینکه بر اساس آمارهای رسمی و غیررسمی حدود یک میلیارد دلار در سال گذشته تجارت کالا و خدمات دانش‌بنیان را تجربه کرده‌ایم، تصریح کرد: به دلیل اینکه برخی از محصولات این بخش مربوط به محتوا می‌شود و نیازی به ثبت در گمرک ندارد می‌توان به‌صورت غیررسمی اقدام به خروج خدمات کرد تا با نام شرکتی خارجی به بازار عرضه شود.

رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران با بیان اینکه با تعریف فعلی صادرات خدمات و کالای دانش‌بنیان در کوتاه‌مدت می‌توان به دو میلیارد دلار صادرات در این حوزه دست پیدا کرد، گفت: در صورت تسهیل شرایط ظرفیت چهار میلیارد دلاری صادرات در این بخش وجود دارد.

بر اساس اعلام گمرک، در ۱۲ ماهه سال ۹۹ درمجموع ۱۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۳ میلیارد دلار از مبادی کشور صادر و وارد شده است که سهم صادرات ۱۱۲ میلیون تن به ارزش ۳۴ میلیارد و ۲۵۶ میلیون دلار و سهم واردات ۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۳۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه