سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) تسلیت باد

رادیو مجازی اتاق ایران - 28 شهریور 1402

جمع بارش‌های کشور به حدود ۱۳۰ میلی‌متر رسید

تازه‌ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان می‌دهد که از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۳۹۹) تا پنجم تیرماه ۱۲۹.۸ میلی‌متر بارش در کشور داشته‌ایم.

07 تیر 1400
کد خبر : 38678
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

تازه‌ترین گزارش مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی نشان می‌دهد که از آغاز سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۱۳۹۹) تا پنجم تیرماه ۱۲۹.۸ میلی‌متر بارش در کشور داشته‌ایم. این درحالی است که در دوره بلندمدت ۲۲۴.۱ میلی‌متر بارندگی در کشورمان ثبت شده است که نشان از کاهش ۴۲.۱ درصدی دارد.

این وضعیت تامین آب مورد نیاز بخش شرب، کشاورزی و صنعت را با چالش جدی روبه‌رو خواهد ساخت.

کارشناسان صنعت آب تابستان سال ۱۴۰۰ را یکی ازسخت‌ترین تابستان‌های سال‌های اخیر دانسته‌اند و آن‌گونه که «رضا اردکانیان» وزیر نیرو پیشتر اعلام کرده، امسال یکی از خشک‌ترین سال‌های ۵۰ ساله اخیر است.

میزان بارش‌های از ابتدای فصل تابستان تا پنجمین روز آن نیز صفر میلی‌متر گزارش شده و این درحالی است که در دوره بلندمدت این میزان هفت دهم میلی‌متر بوده که کاهش ۹۷.۶ درصدی را نشان می‌دهد.

طی هفت روز منتهی به پنجم تیرماه نیز صفر میلی‌متر بارندگی به ثبت رسیده که در مقایسه با دوره بلندمدت مشابه که ۰.۹ میلی‌متر بارش داشته‌ایم کاهش ۹۸.۲ یافته است.

این میزان بارش درحالی است که براساس اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، مصرف آب تهران در پنجم تیرماه امسال سه میلیارد و ۶۲۳ میلیون لیتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال  یک درصد افزایش داشته است.

پیش از این معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام کرد که در حال حاضر ۳۰۰ شهر از یک هزار و ۴۰۰ شهر کشور در وضعیت تنش آبی (نقطه سر به سر) قرار گرفته‌اند.

در همین رابطه