رادیو مجازی اتاق ایران - 4 مهر 1400

کیوان کاشفی مطرح کرد

به ابعاد غیرنظامی روز ملی کرمانشاه نیز پرداخته شود

رئیس اتاق کرمانشاه از آمادگی این اتاق برای راه‌اندازی بنیاد کرمانشاه شناسی به‌منظور پر کردن خلأ رویدادهای بین‌المللی به مناسبت روز ملی کرمانشاه خبر داد.

05 مرداد 1400
کد خبر : 38981
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: تنها چند استان کشور روز ملی به نام خود دارند و حضور کرمانشاه بین این استان‌ها بیانگر اهمیت نام‌گذاری روز ملی کرمانشاه و یادبود عملیات مرصاد است.

کیوان کاشفی ضمن گرامیداشت روز ملی کرمانشاه و یاد شهدای عملیات مرصاد از عملیات مرصاد به‌عنوان یک رویداد که طی ۲۰۰ سال گذشته در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده یاد کرد و افزود: این عملیات به‌نوعی آخرین نقطه جنگ تحمیلی در کرمانشاه بود و همان‌گونه که جنگ در کرمانشاه آغاز شد با شکست عراق و منافقین در عملیات مرصاد، در همین استان نیز خاتمه یافت.

او با اشاره به رشادت‌هایی که در عملیات مرصاد در کرمانشاه صورت گرفت، افزود: این پیروزی بزرگ که در تاریخ پنجم مرداد رقم خورد باعث شد این روز به نام روز ملی کرمانشاه ثبت شود و این نام‌گذاری بیانگر اهمیت این رویداد بزرگ ملی است.

کاشفی ابراز امیدواری کرد: روز ملی کرمانشاه در آینده نزدیک به‌صورت رسمی نیز در تقویم کشور ثبت شود.

ابعاد مختلف روز ملی کرمانشاه را در کنار هم ببینیم

کاشفی سپس به دو بعد مهم روز ملی کرمانشاه اشاره کرد که باید در کنار یکدیگر دیده شوند و ادامه داد: ازآنجایی‌که نام‌گذاری روز کرمانشاه بر اساس سبقه عملیات نظامی مرصاد است لازم است بعد نظامی آن بیش‌ازپیش تقویت و ترویج شود.

به گفته او ترویج بعد نظامی روز ملی کرمانشاه باید به‌گونه‌ای باشد که کرمانشاه در عرصه ملی و بین‌المللی با این رویداد شهره شود.

رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: همان‌گونه که بزرگانی مانند ستارخان و باقرخان به نمادهای ملی برای خطه آذربایجان تبدیل شدند ما نیز باید بزرگان و شهدای این عملیات را در عرصه ملی و بین‌المللی معرفی کنیم.

او همچنین بر لزوم گرامیداشت جایگاه افرادی که در عملیات مرصاد بسیار مثمر ثمر بودن نیز تأکید کرد.

کاشفی با بیان اینکه به‌موازات بعد نظامی روز ملی کرمانشاه باید ابعاد دیگران آن ازجمله ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نیز در نظر گرفته شود، اضافه کرد: متأسفانه طی سال‌های اخیر به این بخش آن‌طور که باید توجه نشده است.

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است اگرچه سابقه نام‌گذاری روز ملی کرمانشاه چندان طولانی است نیست و به دو، سه سال بعد از جنگ تحمیلی برمی‌گردد اما در این مدت آن‌طور که باید به ظرفیت‌های روز ملی کرمانشاه پرداخته نشده است.

روز ملی کرمانشاه فرصتی برای بین‌المللی کردن استان

 رئیس اتاق کرمانشاه با تأکید بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت روز ملی کرمانشاه برای معرفی استان هم در عرصه ملی و هم بین‌المللی، یادآور شد: متأسفانه کرمانشاه استان بین‌المللی نیست و کمتر شاهد آن هستیم که به‌جز در زمینه‌های اقتصادی و تجاری که گاهی به دعوت اتاق بازرگانی هیات‌های خارجی به کرمانشاه می‌آیند تعاملات بین‌المللی دیگری در بعد فرهنگی، هنری، اجتماعی و... داشته باشیم.

کاشفی روز ملی کرمانشاه را فرصت مناسبی دانست تا بتوان با اتکا بر آن کرمانشاه را میزبان رویدادهای متعدد علمی و تخصصی بین‌المللی کرد.

او یکی دیگر از ظرفیت‌های استان که می‌تواند در قالب روز ملی کرمانشاه به کشور و دنیا معرفی شود را جاذبه‌های گردشگری و توریستی استان اعلام کرد و افزود: کرمانشاه می‌تواند حلقه اول و یکی از قطب‌های گردشگری کشور باشد زیرا نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر کشور که در حوزه گردشگری خوب کار کردند ظرفیت‌های بسیار بیشتری دارد.

کاشفی اظهار کرد: روز ملی کرمانشاه همچنین فرصتی برای معرفی بیش‌ازپیش قابلیت‌های تجاری و اقتصادی استان نیز هست.

او با بیان اینکه کرمانشاه از دیرباز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و امروز بزرگ‌ترین دروازه تعاملات ایران با عراق و در آینده نه‌چندان دور با سوریه، لبنان و مدیترانه است، افزود: پرداختن به ظرفیت‌های اقتصادی کرمانشاه می‌تواند باعث شکوفایی استان شود.

بنیاد کرمانشاه‌شناسی مرکز سازمان‌دهی رویدادهای روز ملی کرمانشاه

 رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه استفاده از مجموع ظرفیت‌های استان در قالب روز ملی کرمانشاه نیازمند سازمان‌دهی مناسب و مدیریت واحد است، خاطرنشان کرد: معتقدم تنها بخشی که می‌تواند مدیریت این سازمان‌دهی را بر عهده بگیرد بنیاد کرمانشاه شناسی است.

 او با بیان اینکه این بنیاد شاخه‌ای از بنیاد ایران‌شناسی است که از چند سال قبل صحبت راه‌اندازی آن در کرمانشاه مطرح شد، اضافه کرد: متأسفانه آخرین باری که درباره این بنیاد اتفاقاتی رخ داد در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بود و پس‌ازآن هیچ اتفاق خاصی را شاهد نبودیم.

کاشفی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی و تقویت این بنیاد و گردآوری نخبه‌های علمی و تخصصی و افراد سرشناس کرمانشاهی که بسیاری از آنها چهره ملی هستند در آن، تأکید کرد: اتاق بازرگانی کرمانشاه این آمادگی را دارد که متولی دبیرخانه بنیاد کرمانشاه شناسی باشد و چنانچه هزینه‌هایی در این زمینه لازم است پرداخت کند.

 رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه اساسنامه و چارچوب‌های فعالیت این بنیاد مشخص است، اضافه کرد: تنها کاری که باید انجام دهیم این است که افراد نخبه کرمانشاه در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی، رسانه‌ای، روحانیت، هنری و ... را در این بنیاد جمع کنیم.

 به گفته رئیس اتاق کرمانشاه این افراد باید در طول سال تولید ایده و محتوا داشته باشند تا بتوانیم خروجی آن را در قالب برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی برای روز ملی کرمانشاه شاهد باشیم.

 کاشفی معتقد است: با این کار کرمانشاه از بعد اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و ... از ظرفیت‌های روز ملی کرمانشاه بیش‌ازپیش استفاده خواهد کرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه