رادیو مجازی اتاق ایران - 4 مهر 1400

علی یگانه فرد در جلسه شورای گفت‌وگوی استان زنجان

تجارت خارجی زنجان با افزایش سهم صادرات صنایع سلولزی و کاغذسازی متحول می‌شود

رئیس اتاق زنجان معتقد است: با افزایش سهم صادراتی صنایع سلولزی و کاغذسازی، تجارت استان متحول می‌شود و این کار نیازمند برداشته شدن برخی محدودیت‌های موجود است.

09 مرداد 1400
کد خبر : 39028
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق زنجان با بیان اینکه صنایع سلولزی و کاغذسازی در زمره صنایع برتر استان محسوب می‌شود، گفت: در رابطه با این صنایع جلسات کارشناسی مختلفی در اتاق برگزار شده و حتی در این رابطه نظرات سایر استان‌ها نیز اخذ شده است.

علی یگانه فرد، شصت و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان با بیان اینکه سهم این صنایع در تجارت 9 ساله استان کمتر از 6 درصد است، تصریح کرد: امید است با برداشته شدن محدودیت‌های موجود، سهم این صنایع در تجارت خارجی همچون گذشته افزایش پیدا کند.

یگانه فرد تصریح کرد: در حال حاضر و بر اساس آمارها 25 واحد کاغذسازی با اشتغال 2250 نفری در استان فعالیت دارند و در گزارش کارشناسی اتاق زنجان تمام موارد مربوط به این صنعت از تجارت و ظرفیت‌ها و استعدادها تا مشکلات و موانع موجود بر سر راه آن به همراه پیشنهادات کارشناسی احصا و ارائه شده است.

او با تأکید بر اینکه اتاق زنجان نقش هر صنعت استان را به تفکیک در نقشه راه تجارت خارجی دیده است، خاطرنشان کرد: کاهش سهم این صنایع در تجارت خارجی استان از سال 1397 نسبت به سال‌های 1398 و 99 می‌تواند جبران شده و افزایش صادرات صنایع سلولزی و کاغذسازی، متحول شدن تجارت استان را در پی خواهد داشت.

رئیس اتاق زنجان در پایان سخنان خود با اشاره به آمارهای دریافتی از سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی در گزارشات، اظهار کرد: هدف از برگزاری این قبیل جلسات بیان مشکلات و پیگیری و حل آن‌ها است.

در ادامه گزارشی در رابطه با صنایع سلولزی و کاغذسازی استان که به همت اتاق زنجان آماده شده بود ارائه شد که بر اساس این گزارش در برنامه راهبردی صنعت کشور تا افق 1404، صنایع سلولزی به‌عنوان یکی از 11 صنعت منتخب در کنار صنایعی مثل؛ صنایع خودرو، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان و ... قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید: بهره‌برداری از واحدهای بزرگ در استان طی دهه‌های اخیر (ازجمله پارس حیات ساغلیک ارونلری، راشا کاسپین، پاپیروس صنعت، آریا رنگ درخشان)، اشتغال‌زایی بالای صنایع مذکور، ورود سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه محصولات سلولزی به استان، تولید محصولات صادرات محور با ارزآوری بالا و پتانسیل مناسب در شهرک‌های صنعتی شهید شهریاری و سلطانیه جهت استقرار واحدهای سلولزی ازجمله پتانسیل مناسب استان در حوزه صنایع سلولزی است.

همچنین در این گزارش مشکلات و راهکارهای پیشنهادی در صنایع سلولزی و کاغذسازی از سوی اتاق بازرگانی احصا شده بود که از آن جمله مشکلات می‌توان به کمبود ماده اولیه آخال (ضایعات کاغذ بازیافتی) با کمیت و کیفیت مناسب، عدم ثبات قیمت مواد اولیه، مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان دستمال‌کاغذی، و ... پیشنهاداتی رایزنی با کشور عراق جهت تأمین کاغذهای ضایعاتی برای تأمین مواد اولیه شرکت‌های کاغذسازی و همچنین مشکلاتی از قبیل خسارت ناشی از قطعی‌های مکرر برق و مشکلات مرتبط با تأمین آب برای واحدهای کاغذسازی و پیشنهاد اعلام برنامه قطعی برق به‌گونه‌ای اعمال شود که بتوان بر اساس آن برنامه‌ریزی تولید کرد، اشاره کرد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه