رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اردیبهشت 1401

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته اول مردادماه 1400

پیش‌بینی نرخ رشد تولید ناخالص جهان، برآورد اولیه نرخ رشد اقتصادی آمریکا و منطقه یورو و میزان تولید جهانی فولاد خام جزو مهم‌ترین آمارهای تجاری-اقتصادی منتشرشده طی این هفته بوده‌اند.

10 مرداد 1400
کد خبر : 39036
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

6.0 درصد                                                    

صندوق بین‌المللی پول: بر اساس گزارش اخیر «چشم‌انداز اقتصادی جهان» انتظار می‌رود که تولید ناخالص جهان در سال جاری میلادی 6.0 درصد نسبت به سال قبل رشد کند که این رقم در مقایسه با پیش‌بینی قبلی صندوق بین‌المللی پول از نرخ رشد اقتصاد جهانی در سال جاری تغییری نشان نمی‌دهد.

6 تا 10 تریلیون دلار

صندوق بین‌المللی پول: برای کاهش شدت تغییرات نامطلوب آب‌وهوایی در جهان لازم است که دولت‌ها و بخش خصوصی طی یک دهه آینده 6 تا 10 تریلیون دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

168 میلیون تن و 11.6 درصد

ورلد استیل: تولید جهانی فولاد خام در ماه ژوئن امسال با 11.6 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به حدود 168 میلیون تن رسید.

از 3 میلیون دستگاه به 23 میلیون دستگاه

کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد): پیش‌بینی می‌شود که فروش خودروهای برقی در جهان در افق 2030 به 23 میلیون دستگاه در سال برسد؛ این رقم در سال 2017 تنها 3 میلیون دستگاه بوده است.

10 میلیارد دلار

بلومبرگ: شرکت دولتی ایسکوم در آفریقای جنوبی که بزرگترین تولیدکننده برق در قاره آفریقا به شمار می‌رود، یک طرح سرمایه‌گذاری به ارزش 10 میلیارد دلار برای کاهش وابستگی نیروگاه‌های خود به زغال‌سنگ و روی آوردن به سوخت‌های پاک‌تر تدوین کرده است.

 746 میلیون یورو

رویترز: شرکت آمازون طی بیانیه‌ای اعلام کرد که کمیسیون ملی حفاظت از داده‌ها در لوکزامبورگ (CNPD)، این شرکت را به اتهام پردازش اطلاعات شخصی مصرف‌کنندگان اروپایی برخلاف مقررات اتحادیه اروپا، 746 میلیون یورو (بیش از 886 میلیون دلار) جریمه کرده است.

900 میلیون دلار در برابر 7.8 میلیارد دلار

فایننشال تایمز: صورت‌های مالی شرکت سوئدی-انگلیسی آسترازنکا نشان می‌دهد که این شرکت در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی حدود 900 میلیون دلار واکسن کرونا فروخته است. این در حالی است که شرکت آمریکایی فایزر طی این دوره سه‌ماهه 7.8 میلیارد دلار از محل فروش واکسن کرونا درآمد داشته است.

6.5 درصد

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): برآوردهای اولیه وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد که اقتصاد این کشور در سه‌ماهه دوم سال 2021 با نرخ سالانه 6.5 درصد رشد کرده است که این رقم به‌طور محسوسی کمتر از پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی (به‌طور متوسط بالاتر از 8 درصد) است.

18.5 میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: شرکت آلفابت (مالک شرکت گوگل) طی سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 18.5 میلیارد دلار سود خالص کسب کرده است که این رقم در مقایسه با سود خالص شرکت آلفابت در سه‌ماهه دوم سال گذشته افزایش بیش از دو برابری نشان می‌دهد.

39.6 میلیارد دلار از 81.4 میلیارد دلار

سی‌ان‌ان: شرکت اپل در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی 81.4 میلیارد دلار درآمد داشته است که 39.6 میلیارد دلار (48.6 درصد) از این رقم مربوط به فروش گوشی‌های تلفن همراه آیفون بوده است.

13.7 درصد

یورو استات: برآوردهای اولیه حاکی از این است که اقتصاد منطقه یورو طی سه‌ماهه دوم سال 2021 نسبت به دوره مشابه سال قبل 13.7 درصد رشد داشته است.

7.7 درصد و 7.1 درصد

یورو استات: نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا طی ماه ژوئن امسال به ترتیب 7.7 و 7.1 درصد بوده است.

2.2 درصد

یورو استات: بر اساس برآوردهای اولیه، شاخص تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو طی ماه ژوئیه 2.2 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش نشان می‌دهد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه