22 مرداد، روز تشکل‌ها و مشارکت های اجتماعی گرامی باد
 
رادیو مجازی اتاق ایران - 23 مرداد 1401

علیرضا خامه‌زر در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران

برنامه‌ریزی اقتصادی بر اساس آمار و به دور از کلی‌گویی باشد

عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند توجه به آمار و اطلاعات شفاف برای برنامه‌ریزی و ارائه استراتژی اقتصادی کشور را ضروری دانست و خواستار پرهیز دولت از کلی‌گویی شد.

سارا ترابی

خبرنگار
06 شهریور 1400
کد خبر : 39319
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند با تاکید بر توجه دولتمردان به آمار برای برنامه‌ریزی اقتصادی، گفت: نگاه صادرات‌گرا به تولید پیشران تحولات اقتصادی است و دولت باید در صدر برنامه‌های خود به این نکته توجه جدی داشته باشد.

علیرضا خامه‌زر، عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران، حلقه مفقوده در تصمیم‌گیری‌ها را عدم استناد به آمار عنوان کرد و گفت: در روند صادرات و واردات توجه به آمار و اطلاعات بسیار اهمیت دارد. اینکه محدودیت‌هایی در برهه‌ای از زمان برای برخی محصولات صادراتی و وارداتی در نظر می‌گیریم بدون اینکه به اطلاعات دقیق روند تولید این محصولات توجه شود، از جمله معضلاتی است که همواره با آن دست به‌گریبان بوده‌ایم.

بر اساس اظهارات او وزارت‌‎خانه‌های اقتصادی باید در قدم اول برنامه‌های خود را درباره چگونگی حمایت از تولید تدوین و ارائه کنند و در این حوزه از هرگونه کلی‌گویی بپرهیزند. موضوع دیگری که باید در این رابطه مورد تاکید جدی قرار گیرد، تمرکز بر توسعه منطقه‌ای و ظرفیت‌هایی است که در هر استانی وجود دارد.

توسعه زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری در استان‌ها موضوع دیگری بود که از سوی عضو هیات رئیسه اتاق بیرجند مورد تاکید قرار گرفت. به باور این فعال اقتصادی اگر با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای زمینه سرمایه‌گذاری فراهم شود، شاهد بهبود شرایط تولید در کشور و توسعه صادرات خواهیم بود.

خامه‌زر تاکید کرد: دولت باید روی توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی کشور متمرکز شود و زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بخش را مهیا کند. چنان‌چه زیرساخت‌ها آماده نباشد، سرمایه‌گذاری جدیدی اتفاق نمی‌افتد.

او یادآور شد: معنای حمایت از تولید همان ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هاست. در حال حاضر نظام حمل‌ونقل کشور به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که هم‌پوشانی قابل توجهی در همه حوزه‌ها دارد، باید به‌روز شده تا پاسخگوی نیاز امروز تولید و تجارت کشور باشد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه