رادیو مجازی اتاق ایران- 8 آذرماه 1400

جهش تولید یخچال و لباس‌شویی در چهارماهه امسال

بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت از افزایش 20.4 درصدی تولید یخچال و فریزر و 36.2 درصدی ماشین لباس‌شویی و هم‌زمان کاهش تولید انواع تلویزیون در چهارماهه امسال دارد.

13 شهریور 1400
کد خبر : 39423
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

از ابتدای امسال تا پایان تیرماه ۶۹۲ هزار دستگاه یخچال و فریزر در کشور تولید شد. این آمار در مقایسه با تولید ۵۷۴ هزار و ۹۰۰ دستگاهی این محصولات در مدت مشابه پارسال، رشد ۲۰.۴ درصدی نشان می‌دهد.

بررسی آمارها حاکی است در این مدت ۴۳۰ هزار و ۷۰۰ دستگاه ماشین لباس‌شویی توسط کارخانه‌های داخلی تولید شد که حاکی از رشد ۳۶.۲ درصدی در هم سنجی با پارسال است. در مدت مشابه پارسال ۳۱۶ هزار و ۱۰۰ دستگاه ماشین لباس‌شویی در کشور تولید شده بود.

بااین‌حال، برخلاف ماه‌های گذشته که همواره آمار مثبتی را در تولید تلویزیون شاهد بودیم، تا پایان تیرماه تولید انواع تلویزیون افت ۴.۳ درصدی را ثبت کرد.

در چهارماهه نخست امسال شرکت‌های داخلی ۳۴۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه تلویزیون تولید کردند، درحالی‌که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه بود.

در این زمینه، دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور، سه عامل داخلی و یک عامل جهانی را در ثبت این افت مؤثر می‌داند.

محمدرضا شهیدی گفت: بحران کمبود جهانی میکروچیپ‌ها و به‌ویژه میکروپروسسورها که مغز سیستم مرکزی تلویزیون به شمار می‌رود، بر تولید این محصول در کشور تأثیر منفی داشته است.

این مقام صنفی یادآور شد: تولید این قطعات های‌تک در جهان در انحصار چند شرکت خاص است که اصالتی آمریکایی داشته، اما در چین و برخی دیگر از کشورها به تولید می‌پردازند.

وی تصریح کرد: تعطیلات کرونایی در دو مرحله، حدود یک ماه از زمان تولید را از کارخانه‌های تولیدکننده تلویزیون گرفت، این در حالی است که قطعی‌های برق نیز بر کارکرد خطوط تولید تأثیرگذار شد.

شهیدی، درعین‌حال برنامه‌ریزی تولیدکنندگان بر مبنای قدرت خرید مردم را دیگر دلیل افت تولید عنوان کرد و افزود: کاهش توان اقتصادی آحاد جامعه سبب شد تا کارخانه‌ها تولیدات خود را به سمت تلویزیون‌های کوچک‌تر یا با آپشن‌ها و امکانات کمتر سوق دهند.

وی درعین‌حال خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده، افت تولید تلویزیون تا پایان نیمه نخست امسال جبران خواهد شد، زیرا برخلاف سال‌های گذشته واحدها مشکل تأمین مواد اولیه یا تأمین ارز ندارند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور ابراز امیدواری کرد: در دولت جدید با اجرای برنامه‌هایی برای تحریک بازار، مانع از مواجهه اقتصاد با تورم رکودی شویم.

کارشناسان اشتغال مستقیم در این حوزه را ۳۰۰ هزار نفر و گردش مالی سالیانه در صنعت لوازم‌خانگی کشورمان را ۶ میلیارد دلار عنوان می‌کنند و سال گذشته بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در کشور تولید شد.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه