رادیو مجازی اتاق ایران - 8 تیر 1401

۱۵درصد هزینه ‌تجارت خارجی در جیب کاسبان تحریم

در سال‌جاری رشد معاملات مسکن بتدریج آغاز شده است و از نظر قیمت نیز هر متر مربع ۷.۶ درصد در تهران افزایش داشته است.

24 شهریور 1395
کد خبر : 3947
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس کل بانک مرکزی گفت: در سال‌جاری رشد معاملات مسکن بتدریج آغاز شده است و آمار تعداد معاملات صورت گرفته مُهر صحت بر این ادعاست و از نظر قیمت نیز هر متر مربع ۷.۶ درصد در تهران افزایش داشته است.
ولی‌الله سیف در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان با اشاره به آرامشی که در اقتصاد کشور در دولت تدبیر و امید و پس از برجام ایجاد شده است، تصریح کرد: این آرامش، فضا را برای کشور و استان باز کرده است تا تصمیم گیری‌ها در این فضا بسیار آسان باشد، اما در فضای گذشته این کار عملیاتی نبود.

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم عنوان کرد: مردم نباید تحولات اقتصادی و عظمت برجام در صحنه بین‌المللی را فراموش کنند؛ به طوری که برجام فضایی را برای ایران ایجاد کرده که سبب شده ایران بتواند بتدریج در صحنه بین‌المللی ورود پیدا کند و همین امر موجب دو برابر شدن صادرات نفت، باز شدن نظام بانکی و... شود. ضمن آنکه معادلات تجاری کشور که زمانی به گونه‌ای بود که هزینه کاسبان تحریم از تجارت بین‌المللی و خارجی کشور ۱۵ درصد بوده، امروز به صورت مستقیم با شرکت‌های خارجی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه آرامش، تعادل اقتصادی و آثار مثبت آن از دیگر اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید و برجام بوده است، بیان کرد: این آرامش و تعادل باعث شده است که در مسیر اقتصاد مقاومتی گام برداشته و نظام بانکی نیز در این فضا باید به رسالت خود بپردازد.
سیف ادامه داد: نظام بانکی در اوایل انقلاب مورد تقاضا بود و از این ابزار توسعه و ساماندهی اقتصادی در گذشته خوب استفاده نشد و انباشتی از مشکلات نظام بانکی در کوله‌بار خود دارد.
وی با اشاره به اینکه ۴۵ درصد دارایی نظام بانکی غیر قابل استفاده است، تصریح کرد: تعداد شعبه ها برای هر بانک مشخص است و کمتر یا بیشتر از آن باعث مشکل برای بانک می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه یکی از موارد غیر ضروری طلب سرشار نظام بانکی از دولت است، اذعان کرد: یک سوم از ۴۵ درصد دارایی غیر قابل استفاده نظام بانک، مطالبات بانک‌ها از دولت است و ۱۳ تا ۱۴ درصد طلب مردم است که این رقم در ابتدای دولت یازدهم حدود ۱۵ درصد بود و قابل ذکر است که این میزان در کشورهای دیگر 2 تا 3 درصد است.
وی با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانکی، حرکتی به سمت برگرداندن ظرفیت بانک‌ها به جایگاه خود و توانمندسازی آنها بود، عنوان کرد: در مسیر قرار دادن تسهیلات نظام بانکی برای تحقق اهداف اقتصادی و اقتصاد مقاومتی و اصلاح نظام بانکی و حمایت آن را در دستور کار داریم.
سیف با بیان این مطلب که مشکلات نظام بانکی شامل دو بخش، مشکلات ترازنامه‌ای و مشکلات سوددهی و زیان‌دهی است، اظهار کرد: ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طی سال گذشته اعطا شده که ۵۰ درصد آن تسهیلات تمدید شده بود.
وی با اشاره به تخصیص اعتبار برای بهینه‌سازی منابع آب و جلوگیری از هدر رفت آن تصریح کرد: بانک مرکزی در دولت یازدهم برای جلوگیری از هدررفتن تسهیلات بانکی در فعالیت‌های بدون بازده اقتصادی گام برمی‌دارد، زیرا معتقدیم اگر سرمایه‌گذاری صحیح انجام شود باعث خلق ثروت می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: نظام بانکی باید در مسیر حمایت از ایده‌های جدید در استان کرمان حرکت و عمل کند و پیش‌بینی ما این است که ۴۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نظام بانکی کشور در سال‌جاری اعطا شود.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف «اقتصاد مقاومتی»، مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه‌های خارج کشور است، ابراز کرد: بخش مسکن پیشگام اقتصاد کشور است و در سال‌جاری رشد معاملات مسکن بتدریج آغاز شده است که آمار تعداد معاملات صورت گرفته، مهر صحت بر این ادعاست و از نظر قیمت هر متر مربع ۷.۶ درصد در تهران افزایش داشته است. سیف در پایان خاطرنشان کرد: وابستگی بودجه به نفت بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و بخشی از منابع اصلی کشور از طریق صادرات کالای غیرنفتی تأمین می‌شود.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه