رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم شهریورماه 1400

تعدیل پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی آمریکا، کاهش نرخ بیکاری در کشورهای عضو OECD و مازاد تراز تجاری اتحادیه اروپا جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی-تجاری منتشر شده طی این هفته بوده‌اند.

20 شهریور 1400
کد خبر : 39525
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

606 میلیون دلار و 11 میلیون نفر

سازمان ملل متحد: از آنجا که حدود یک‌سوم جمعیت افغانستان از ناامنی شدید غذایی رنج می‌برد، سازمان ملل متحد طرحی را برای جذب 606 میلیون دلار منابع مالی به‌منظور ارائه کمک‌های غذایی به 11 میلیون نفر در افغانستان کلید زده است.

از 6 درصد به 5.7 درصد

بلومبرگ: اقتصاددانان شرکت خدمات مالی و بانکداری گلدمن ساکس که در گزارش قبلی خود (حدود دو هفته قبل) نرخ رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری میلادی را 6 درصد پیش‌بینی کرده بودند، در گزارش جدیدشان از چشم‌انداز اقتصادی آمریکا این رقم را به 5.7 درصد تعدیل کردند. احتمال افت روند رشد مصرف و بروز اختلال در زنجیره‌های تأمین به دلیل گسترش روزافزون سویه دلتای ویروس کرونا، از عوامل اصلی این تعدیل پیش‌بینی عنوان شده است.

2.5 تریلیون ین و 9 میلیون دستگاه

بلومبرگ: شرکت خودروسازی تویوتا در گزارش جدید خود پیش‌بینی کرده است که در سال مالی جاری این شرکت که در ماه مارس 2022 به پایان می‌رسد، 2.5 تریلیون ین (22.7 میلیارد دلار) سود عملیاتی از محل فروش 9 میلیون دستگاه خودرو کسب خواهد کرد.

22.9 تریلیون دلار

بیزنس ویک: بر اساس مطالعات گروهی از اقتصاددانان به رهبری «مری دالی» رئیس فدرال رزرو سن فرانسیسکو، نابرابری در آمریکا طی سه دهه اخیر 22.9 تریلیون دلار به اقتصاد این کشور هزینه تحمیل کرده است و این رقم همچنان در حال افزایش است.

16.2 درصد

رویترز: نهاد ملی آمار یونان موسوم به مرجع آماری هلنیک (ELSTAT) در گزارش اولیه خود از عملکرد اقتصاد یونان در سه‌ماهه دوم سال 2021 اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور طی دوره سه‌ماهه مذکور نسبت به دوره مشابه سال قبل 16.2 درصد رشد داشته است.

94.5 میلیارد دلار

فوربس: ارزش خالص دارایی‌های موکش آمبانی، سهامدار عمده هلدینگ ریلاینس و نفر اول فهرست میلیاردهای آسیایی به 94.5 میلیارد دلار رسیده است و این سرمایه‌دار سرشناس هندی می‌تواند در آینده نزدیک به اولین آسیایی عضو باشگاه 100 میلیارد دلاری‌های جهان بدل شود.

3 میلیون خانوار و 17 درصد

سی‌ان‌ان: وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که در سال گذشته میلادی تقریباً 3 میلیون خانوار آمریکایی دست‌کم در برهه‌ای از سال قادر به تأمین مواد غذایی کافی و مغذی برای کودکان خود نبوده‌اند که این رقم در مقایسه با آمار سال 2019 حدود 17 درصد افزایش نشان می‌دهد.

4 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): بر اساس بررسی‌های اخیر OECD انتظار می‌رود که منطقه یورو و اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی به نرخ رشد اقتصادی بالاتر از 4 درصد دست یابند.

6.2 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): نرخ بیکاری کشورهای عضو OECD طی ماه ژوئیه امسال به 6.2 درصد کاهش یافت، اما این رقم 0.9 واحد درصد بالاتر از نرخ بیکاری قبل از همه‌گیری کووید-19 است.

از 46 به 29 میلیارد یورو

یورو استات: مازاد تراز تجارت کالایی اتحادیه اروپا در سه‌ماهه دوم سال جاری میلادی به 29 میلیارد دلار رسید که در مقایسه با رقم 46 میلیارد یورویی سه‌ماهه اول امسال کاهش چشمگیری نشان می‌دهد.

14.3 درصد

یورو استات: تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه‌ماهه دوم سال 2021 نسبت به دوره مشابه سال قبل 14.3 درصد افزایش یافته است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه