رادیو مجازی اتاق ایران - 1 آبان 1400

رئیس اتاق اهواز خواستار شد

سازمان بازرسی به ترک فعل دستگاه‌های اجرایی در مرز چذابه رسیدگی کند

رئیس اتاق اهواز با اشاره به شرایط نامساعد مرز چذابه، ورود مراجع قضایی و سازمان بازرسی کل کشور و رسیدگی به موضوع ترک فعل دستگاه‌های اجرایی مستقر در این مرز را خواستار شد.

24 شهریور 1400
کد خبر : 39594
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق اهواز گفت: مراجع قضایی و سازمان بازرسی کل کشور موضوع ترک فعل دستگاه‌های اجرایی مستقر در مرز چذابه را مورد رسیدگی قرار دهند.

شهلا عموری بیان کرد: در وضعیت فعلی که ارزآوری برای کشور از اهمیت ویژه و بسیار بالایی برخوردار است، وضعیت مرز چذابه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایانه‌های تجاری کشور در وضعیت ورشکستگی قرار دارد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی مستقر در مرز چذابه بدون توجه به تبعات ناشی از انجام ندادن وظایف ذاتی خود، تلاش صورت گرفته با منشأ خارجی برای تعطیلی این مرز را تسریع و تسهیل کرده‌اند.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با بیان اینکه برخی سیاست‌های کشور عراق نشان می‌دهد که تلاش گسترده‌ای برای تعطیل شدن مرز چذابه (شیب) انجام شده گفت: بی‌توجهی دستگاه‌های اجرایی ایرانی مستقر در این مرز، تسهیل‌کننده این تلاش‌ها شده است.

وی افزود: تجار عراقی از کالاهای تولید ایران و واردات از مرز شیب (چذابه) استقبال می‌کنند، اما درصورتی‌که شرایط فعلی همچنان تداوم داشته باشند، فعالیت خود را به دیگر مرزهای مشترک انتقال خواهند داد.

رئیس اتاق اهواز با اشاره به اینکه تاکنون نشست‌های متعددی برای تعیین تکلیف شرایط موجود در مرز تجاری چذابه برگزار شده گفت: وضعیت فعلی مرز چذابه بسیار نگران‌کننده است درحالی‌که هیچ پیگیری جدی برای رفع مشکلات موجود صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: مشکلات این مرز در نشست کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی خوزستان بیان شده و هشدار لازم در این خصوص به دستگاه‌های متولی داده شده است اما ظاهراً انگیزه‌ای برای رفع مشکلات بخش خصوصی و تسهیل صادرات غیرنفتی وجود ندارد.

عموری بیان کرد: در هفته‌های گذشته بارها اعتراض بازرگانان مرز چذابه در خصوص برطرف نشدن مشکلات مربوط به ثبت سفر کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی اعلام شده اما در این خصوص هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه فرآیند تخلیه و بارگیری کالاهای صادراتی به کشور عراق در مرز چذابه با تأخیر انجام می‌شود گفت: این در حالی است که بر اساس تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین مسئولان دولتی ۲ کشور، فعالیت تجاری مرز باید در تمام طول شبانه‌روز باشد.

سرقت از کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی

رئیس اتاق اهواز با تأکید بر اینکه امنیت یکی از اصول ابتدایی و الزامات اساسی در رونق مرزهای تجاری است افزود: بااین‌وجود در پایانه مرزی چذابه از کامیون‌های حامل کالاهای صادراتی به‌واسطه حضور افراد ناشناس سرقت‌های متعددی صورت گرفته است.

وی گفت: باوجود گزارش‌های متعدد، اما متولیان امنیت مرز، به این موضوع توجه نمی‌کنند و زمینه‌ساز اعتراض و گلایه تجار ایرانی و عراقی فراهم شده است.

عموری ادامه داد: تجار عراقی نیز بارها در خصوص سرقت از کامیون‌های حمل کالا در مجاورت خروجی گمرک شکایت کرده‌اند، لذا از مقامات مسئول درخواست می‌شود تا این موضوع را نیز موردبررسی قرار دهند و از لطمه بیشتر به جایگاه تجاری کشورمان جلوگیری شود.

اداره کل راهداری خوزستان پاسخگوی خدمات نامطلوب پایانه مرزی چذابه باشد

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان با انتقاد از عملکرد مدیریت پایانه مرزی چذابه بیان کرد: اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان باید در خصوص شرایط نامطلوب خدمات‌دهی مدیریت پایانه مرزی چذابه، به بخش خصوصی پاسخگو باشد و نسبت به زیرساخت‌های موجود در مرز چذابه از حساسیت بیشتری برخوردار باشد.

وی گفت: بخش خصوصی عامل رونق مرزها است، اما عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی مانند راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان باعث تضعیف جایگاه تجاری این مرز شده است.

رئیس اتاق اهواز ادامه داد: فعالیت سیستم تهویه در محل پایانه و همچنین تأمین آب شرب مورد نیاز یکی از الزامات ابتدایی در مرز است که متأسفانه اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان از توان لازم برای رفع مشکلات موجود برخوردار نیست.

متولی آب‌رسانی به چذابه نیستیم

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان نیز گفت: این اداره کل متولی آب‌رسانی به پایانه مرزی چذابه نیست و آب مورد نیاز در ۲ سال گذشته از سوی سازمان آب و برق و آب و فاضلاب خوزستان با اجرای طرح آب‌رسانی به مواکب و پایانه‌ها تأمین می‌شد اما به دلیل برداشت غیرمتعارف در طول مسیر و نیز کمبود پمپ، آب به میزان کافی به انتهای مسیر یعنی پایانه نمی‌رسید.

غلام عباس بهرامی نیا افزود: علاوه پیگیری مستمر و مکاتبه متعدد، این مشکل توسط دستگاه‌های متولی در نشست‌های مختلف به استاندار خوزستان منعکس شد که با تقویت پمپ‌های آب و جلوگیری از برداشت آب در طول مسیر، در چند روز گذشته آب مورد نیاز و مطلوب برای پایانه مرزی چذابه تأمین شده است.

وی بیان کرد: چنانچه این روند پایدار باشد، تأمین آب در پایانه مرزی چذابه با مشکلی روبه‌رو نخواهد شد و درصورتی‌که مشکلی در تأمین آب رخ دهد، شرکت آب و فاضلاب استان به‌عنوان متولی باید پاسخگو بوده و وظیفه رفع این مشکل را دارد.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان ادامه داد: بارها در نشست‌های مختلف اهمیت پایانه مرزی چذابه را متذکر شدیم و عنوان کردیم آب این پایانه باید همیشه پایدار و با کیفیت باشد.

بهرامی نیا ادامه داد: پایانه مرزی چذابه برای تردد مسافران و ترانزیت مستقیم از کشور طراحی و ساخته شده است اما با توجه به اینکه ترانزیت در این پایانه به‌صورت ترانشیپ انجام می‌شود، باراندازی خارج از پایانه در اختیار شهرداری بستان قرار دارد و متولی آن شهرداری و گمرک هستند.

وی گفت: شهرداری بستان و گمرک باید پاسخگوی مشکلات این بارانداز باشند اما با توجه به خدمات‌دهی بسیار ضعیف در این بارانداز، هم‌اکنون رانندگان از خدمات پایانه مرزی چذابه ازجمله سالن‌ها، سرویس بهداشتی و نمازخانه استفاده می‌کنند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان افزود: پایانه مرزی چذابه یکی از پایانه‌های خوب و دارای زیرساخت مناسب در کشور است که خدمات‌دهی آن مکرر از سوی مسئولان کشوری در ایام اربعین حسینی مورد تأیید قرار گرفته است.

معاون هماهنگی اقتصادی استانداری خوزستان چندی پیش در خصوص آخرین تصمیم‌گیری برای ایجاد مدیریت واحد در مرزها گفته بود: برابر با دستورالعمل و بخشنامه‌های ابلاغی اخیر، اداره مرز چذابه به اداره کل پایانه‌های خوزستان به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی واگذار شده است.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه