رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

کیوان کاشفی مطرح کرد

سهم کرمانشاه از صادرات به عراق از ۴۰ درصد گذشت

کیوان کاشفی، رئیس اتاق کرمانشاه می‌گوید: در 6 ماهه امسال، صادرات از مرزهای کرمانشاه 14 درصد افزایش پیدا کرده و سهم این استان از صادرات به عراق از 40 درصد گذشته است.

10 مهر 1400
کد خبر : 39784
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عضو هیات رئیسه اتاق ایران، از رشد ۱۴ درصدی صادرات از مرزهای استان کرمانشاه در نیمه اول امسال خبر داد و گفت: زمان آن رسیده که مرز سومار، گمرک مرزی مستقل داشته باشد.

کیوان کاشفی با بیان اینکه بر اساس آمارها در نیمه اول امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار کالا از مرزهای استان کرمانشاه صادر شده، افزود: این میزان از نظر ارزشی 11 درصد و از نظر وزنی ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شده است.

کاشفی سهم استان کرمانشاه از کل صادرات ایران به عراق در نیمه اول سال جاری را بیش از ۴۰ درصد برآورد کرد.

به گفته او، نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد صادرات صورت گرفته از کالاهای تولید داخل استان بوده است.

رئیس اتاق کرمانشاه محصولات پتروشیمی، لبنیات، فولاد، کاشی و سرامیک، لوله و اتصال آلات، رب گوجه، کنسرو و مواد غذایی را از مهم‌ترین کالاهای صادر شده از مرزهای کرمانشاه در شش‌ماهه امسال اعلام کرد.

کاشفی با بیان اینکه در این مدت تقریباً در اکثر مرزهای استان افزایش صادرات را داشتیم، عنوان کرد: این امر نشان می‌دهد تمام مرزهای کرمانشاه فعال هستند و اگر زیرساخت‌های لازم فراهم باشد می‌توان میزان صادرات از این مرزها را بیشتر کرد.

کاشفی یادآور شد: تنها در مرز پرویزخان تا حدودی نسبت به سال گذشته روند کاهشی داشتیم و علت هم آن بود که در سال گذشته و به دلیل محدودیت‌هایی که به‌واسطه بیماری کرونا در برخی مرزها از سوی طرف عراقی اعمال شد، عمده بار صادراتی استان بر دوش پرویزخان بود و اکنون بار صادراتی بین همه مرزها تقسیم شده است.

او با بیان اینکه از مجموع صادرات ۱.۲ میلیارد دلاری امسال استان حدود ۵۰۰ میلیون دلار آن از طریق دو مرز مرتبط با بخش عرب‌نشین عراق یعنی خسروی و سومار انجام شده که رقم قابل‌توجهی است، افزود: مابقی از طریق مرزهای مرتبط با اقلیم شامل پرویزخان، شوشمی و شیخ صله صورت گرفته است.

به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، صادرات از مرز سومار نزدیک به ۳۰۰ درصد و مرز خسروی نزدیک به ۱۵۰ درصد رشد داشته داشتیم.

کاشفی افزایش صادرات از مرزهای عربی را بیانگر ظرفیت‌های صادراتی این مرزها دانست که اگرچه هنوز از بخش اقلیم کمتر است اما پتانسیل رشد بسیار بیشتر را هم دارد.

او مهم‌ترین مشکلی که باعث عدم استفاده کامل از ظرفیت مرزهای عربی می‌شود را فراهم نبودن زیرساخت‌ها خصوصاً در مرز سومار دانست و تأکید کرد: هنوز و با گذشت چند سال از آغاز فعالیت مرز سومار، جاده دسترسی ۶۰ کیلومتری این مرز آسفالت نشده است که این امر باعث کندی تردد کامیون‌ها می‌شود.

رئیس اتاق کرمانشاه مشکل دیگر مرز سومار را عدم استقرار گمرک در این مرز اعلام و خاطرنشان کرد: با توجه به پتانسیل‌های صادراتی سومار، زمان آن رسیده که این مرز گمرک مستقل داشته باشد.

کاشفی در پایان از واردات ۳۴ میلیون دلار کالا از مرزهای استان در شش‌ماهه امسال هم خبر داد که نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و یادآور شد: عمده کالاهای وارد شده مواد اولیه مورد نیاز صنایع بوده است.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه