رادیو مجازی اتاق ایران - 26 اردیبهشت 1401

انجمن صادرکنندگان استان البرز راه‌اندازی می‌شود

مسئولان اتاق کرج می‌گویند: این اتاق تأسیس و راه‌اندازی انجمن صادرکنندگان استان البرز را در دستور کار قرار داده است.

20 مهر 1400
کد خبر : 39912
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با بیان اینکه ایجاد تشکل‌های صنفی برای اصناف و رسته‌های مختلف شغلی یکی از وظائف اصلی محول شده به اتاق‌هاست، از تأسیس و راه‌اندازی انجمن صادرکنندگان در این استان خبر داد.

سید فراز جبلی در نشست بررسی ثبت و تأسیس انجمن صادرکنندگان استان البرز با اشاره به نقش مهم صادرات در بخش‌های مختلف از جمله ارزآوری برای کشور، افزود: هر زمان به ارز حاصل از صادرات نیاز بوده است، دولت برای بازگرداندن ارزهای مربوطه صادرکنندگان را تحت‌فشار قرار داده است، درحالی‌که آنها با مشکلات زیادی مواجه بوده‌اند.

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج ادامه داد: صادرکنندگان در چند سال گذشته با مشکلات متعددی مواجه شدند که به سکون یا حتی منفی شدن رشد صادراتی کشور در سال‌های اخیر منجر شد، از طرفی سیاست‌های ارزی تبیین شده به‌ویژه بعد از فرودین ۹۷ تاکنون مخالف رشد صادرات بوده است.

وی با اشاره به مشکلاتی که در حال حاضر تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز موجب اعمال فشار بر صادرکنندگان کشورمان شده است، افزود: یکی از ضعف‌های استان البرز نبود تشکل‌های اقتصادی قوی از فعالان بخش خصوصی است و این ضعف موجب شده در جلسات دولتی که نیاز به حضور نمایندگانی از بخش خصوصی است افرادی قدرتمند به نمایندگی از فعالان این عرصه حضور نداشته باشند.

جبلی با بیان اینکه یک ضعف مهم در حوزه تشکلی در البرز با توجه به ظرفیت‌های این استان نبود انجمن صادرکنندگان است، گفت: البرز استانی تازه تأسیس است و تنها بیش از یک دهه از استقلال آن از پایتخت می‌گذرد و هنوز بسیاری از نهادهای مدنی در این استان شکل نگرفته است.

وی توضیح داد: نهادهای دولتی اجرایی زیادی در این استان شکل گرفت که البته به این بخش هم ایراداتی وارد است اما در حوزه فعالیت‌های بخش خصوصی در البرز خیلی از تشکل‌های جامع هنوز ایجاد نشده یا در حال شکل‌گیری است.

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج با اشاره به‌ضرورت ایجاد نهادهای مدنی و تشکل‌های بخش خصوصی قوی در البرز گفت: به‌واسطه دیدگاه‌هایی که از قبل در استان وجود داشت، تنها تشکل‌های کوچک در این استان شکل گرفت اما اکنون نگاه اتاق بازرگانی البرز در دوره سوم فعالیت خود این است که تشکل‌های جامع با تعداد اعضا بیشتری در استان ایجاد شود و حتی خیلی از وظائف اتاق با واگذاری به این تشکل‌ها برون‌سپاری شود.

وی با بیان اینکه اتاق کرج بخشی از امکانات لازم را در اختیار تشکل‌های تخصصی زیرمجموعه خود قرار می‌دهد، ادامه داد: یکی از برنامه‌های مهم اتاق بازرگانی البرز در زمینه فعالیت‌های تشکلی، ایجاد انجمن صادرکنندگان استان با حضور شرکت‌های بزرگ صادراتی البرز است.

جبلی تشریح کرد: در ماه‌های گذشته و بر اساس مکاتبات با اتاق بازرگانی ایران، مجوز و موافقت اصولی تشکیل انجمن صادرکنندگان البرز در اتاق بازرگانی البرز را دریافت کردیم و اکنون با هم‌اندیشی بیشتر با فعالان بخش خصوصی به دنبال دریافت دیدگاه‌ها در مورد شاکله این انجمن هستیم.

وی با اشاره به توانمندی استان البرز ازلحاظ ظرفیت‌های صادراتی و صنعتی و تأثیرگذاری بر تولید ناخالص داخلی کشور گفت: فعالان اقتصادی البرز با همکاری بیشتر و توسعه تشکل‌های استانی می‌توانند حضور مؤثرتری در تشکل‌های ملی و سیاست‌گذاری‌های کلان داشته باشند.

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرج اظهار کرد: انجمن‌ها و تشکل‌های تخصصی در استان باید قوی عمل کرده و امتیازات و مزیت‌هایی برای اعضاء قائل شوند تا در ادامه نمایندگانی از این انجمن‌ها در کنسرسیوم‌های صادراتی ایران هم حضور یابند.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه