رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

خطر پوکی استخوان به روایت مرکز آمار ایران

ایرانی‌ها در سال 99 کمتر از 3 لیوان شیر در هفته مصرف کرده‌اند

در سال 99، بیش از 5 درصد از ایرانیان بالای 15 سال، هر روز سیگار کشیده‌اند. این در حالی است که سرانه مصرف نوشابه دو لیوان در هفته و مصرف شیر کمتر از سه لیوان در هفته بوده است.

27 مهر 1400
کد خبر : 39999
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مرکز آمار ایران در گزارشی نتایج طرح آمارگیری از فرهنگ رفتاری خانوار در حوزه تغذیه و دخانیات را منتشر کرده است. مرکز آمار در راستای اجرای این طرح در سال 99 در میان افراد ١٥ ساله و بیشتر، به 43 هزار و 700خانوار نمونه شهری و 18 هزار و 860 خانوار نمونه روستایی و در کل به 62 هزار و 560  خانوار مراجعه کرده و اطلاعات مرتبط با حوزه کتاب و نشریات، موسیقی، شبکه­‌های اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی، تغذیه، سرمایه اجتماعی و ... آن‌ها را جمع‌آوری کرده است.

بر اساس مهم‌ترین یافته‌‌های این طرح در حوزه تغذیه و دخانیات، به‌طور متوسط سرانه مصرف شیر افراد مورد بررسی 2.98 لیوان در هفته برآورد شده است که استان اردبیل با 3.63 لیوان در هفته بیشترین سرانه مصرف شیر افراد ١٥ساله و بیش‌تر را در بین استان‌های کشور دارا بوده است. این در حالی است که سرانه مصرف نوشابه افراد ١٥ساله و بیش‌تر در هفته به‌طور متوسط  دو لیوان برآورد شده که استان کرمان با سرانه مصرف 2.77 لیوان نوشابه در هفته، بیشترین سرانه را در بین استان‌های کشور داشته است.

بر اساس نتایج این بررسی در سال 99، به‌طور متوسط سرانه ماهانه مصرف ماهی افراد 1.7 وعده بوده که استان هرمزگان با 5.67 وعده در ماه بیشترین سرانه مصرف ماهی افراد ١٥ساله و بیش‌تر را در بین استان‌های کشور داشته است.

همچنین در سال ١٣٩٩، سرانه مصرف فست‌فود افراد ١٥ساله و بیش‌تر به‌طور متوسط 1.34 دفعه در ماه برآورد شده است.

بر مبنای این بررسی، ١١درصد از خانوارهای کشور در سال٩٩ غذای بیش از نیاز مصرفی خود را در ماه منتهی به زمان آمارگیری در سطل زباله ریخته‌اند.

نتایج این بررسی درباره مصرف دخانیات هم نشان می‌دهد در سال ١٣٩٩، 5.8 درصد افراد ١٥ساله و بیش‌تر اظهار کرده‌اند سیگار می‏کشند به‌طوری‌که 89.6 درصد از این افراد سیگاری، هر روز سیگار می‏‌کشیدند. به‌عبارت‌دیگر، 5.2 درصد افراد ١٥ساله و بیش‌تر در این سال، روزانه سیگار می‌کشیدند.

همچنین در سال گذشته، 4 درصد افراد ١٥ساله و بیش‌تر اظهار کرده‌اند، قلیان می‎‏کشند که 22.7 درصد از این افراد به‌طور روزانه  قلیان می‌کشیدند. به‌عبارت‌دیگر، 0.9 درصد افراد ١٥ساله و بیش‌تر هرروز قلیان می‌کشیدند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه