رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

محمدرضا کرباسی در دیدار با کاردار سفارت کره جنوبی

کره جنوبی اعتماد شرکت‌های ایرانی را مخدوش کرده است

معاون بین‌الملل اتاق ایران در نشستی با کاردار سفارت کره‌جنوبی در تهران گفت: ایرانی‌ها از عدم تحقق وعده کره در همکاری‌ اقتصادی ناراضی هستند و پاک‌کردن این ذهنیت‌ها نیازمند تلاش است.

28 مهر 1400
کد خبر : 40008
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

سودووک پارک، کاردار سفارت کره جنوبی با محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران دیدار کرد. در این نشست حسین تنهایی، رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی و نیلوفر اسدی، مدیر روابط تجاری دوجانبه و چندجانبه نیز حضور داشتند.

در ابتدای نشست، معاون بین‌الملل اتاق ایران گفت: با توجه به صدور مجوز عمومی اوفک، انتظار می‌رود طرف کره جنوبی تجارت بشردوستانه را به‌صورت روان و بدون EDD سخت‌گیرانه با یاران تعهد کند.

کرباسی ادامه داد: تجربه کارگروه تجارت بشردوستانه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان داده که این مکانیزم یا برداشت از منابع ایرانی در کره جنوبی عملاً ممکن نیست. برای همین پیشنهاد می‌شود برای این منظور یک خط اعتباری اختصاص یابد.

 او ادامه داد: ایران خواستار دریافت اسامی بانک‌های کره‌ای که آمادگی همکاری با ایران را دارند، است. برای همین پیشنهاد می‌شود کره جنوبی از محل منابع ایران و با استفاده از خط اعتباری هزینه‌های خرید کالا توسط ایران از کشور ثالث را تقبل کند.

کرباسی ادامه داد: فهرست شرکت‌های ایرانی که مطالبات سنگینی از کره دارند، دائماً در حال طولانی شدن است. این فهرست و به‌ویژه موارد مشخصی مانند عدم پرداخت مطالبات گروه صنعتی انتخاب (که دو حکم قضایی بین‌المللی هم دارد) و شرکت ملی دخانیات، اعتماد شرکت‌های ایرانی را به‌شدت مخدوش کرده است.

او افزود: سال گذشته این فهرست توسط رئیس مجلس شورای اسلامی هم به نخست‌وزیر کره ارائه شد ولی ظاهراً هیچ اقدامی نشده است. در این شرایط، بخش خصوصی نیز به همکاری با کره‌ای‌ها، اعتماد نخواهد کرد و زیرساخت‌های ساخته‌شده در روابط خوب گذشته دو کشور مخدوش خواهد شد.

 او با اشاره به متوقف نشدن فعالیت‌های تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای دیگر در سایه تحریم‌ها، تصریح کرد: طرف ایرانی از اتفاقات پیش‌آمده برای اقتصاد کشور در پی تحقق نیافتن وعده‌های طرف کره‌ای بسیار ناراضی بوده تا جایی که اعتماد به‌طرف کره‌ای در میان مردم ایران از بین رفته است.

معاون بین‌الملل اتاق ایران تأکید کرد: کره‌ای‌ها در پی تحریم‌های اعمال‌شده از استرداد درآمدهای نفتی ما امتناع کرده و حتی از فروش تجهیزات پزشکی و دارو به ایران از محل درآمدهای ایران خودداری کردند و اگر بخواهیم این ذهنیت بد نسبت به کره‌ای‌ها را پاک کنیم باید یک سناریوی جدید تدوین کنیم که تنها در صورت همکاری و مساعدت طرف کره‌ای این امر محقق خواهد شد.

در ادامه دو طرف به بررسی زمینه‌ها و فرصت‌های توسعه روابط تجاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور پرداختند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه