رادیو مجازی اتاق ایران -12 مهر 1401

بهبود وضع معیشت از مسیر اصلاح بودجه می‌گذرد

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه می‌گوید: عمده درخواست مردم بهبود وضع معیشت است و تحقق آن با ادامه روال سابق امکان‌پذیر نیست، بر این اساس اصلاح بودجه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

01 آبان 1400
کد خبر : 40028
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گفت: داده و داده‌کاوی، باید پایه و اساس حرکت‌های مسئولان باشد و ما به دنبال تغییر اساسی در ساختار بودجه هستیم.

مسعود میرکاظمی در مراسم روز ملی آمار در محل سازمان برنامه‌وبودجه کشور افزود: درگذشته زیرساخت‌های لازم در مناطق مختلف فراهم شده و امکانات مختلف همچون اینترنت، برق و آب و بسیاری از زیرساخت‌های عمرانی به دورترین نقاط روستایی نیز رسیده است.

میرکاظمی عمده مشکل مردم را اشتغال عنوان کرد و گفت: بیماری موجب افزایش هزینه خانوار و کاهش درآمدها شده است، بنابراین باید اصلاحات را انجام دهیم و آسیب‌شناسی کنیم که چرا باوجود رشد نقدینگی درآمدها افزایش نیافته است؟

معاون رئیس‌جمهوری ادامه داد: باید منابع مؤثر باشد و اثربخشی در شاخص‌های کلان افزایش یابد که خود متضمن حرکت‌های چرخ‌های اقتصاد است.

میرکاظمی تصریح کرد: مهم‌ترین وظیفه سازمان برنامه‌وبودجه کشور اصلاح ساختار بودجه است تا بدهی روی بدهی قرار نگیرد، فاصله طبقاتی افزایش نیابد و قدرت خرید مردم کم نشود و در سال ۱۴۰۱ این اقدام انجام می‌شود.

به گفته او، عمده درخواست مردم بهبود وضع معیشت است و تحقق آن با ادامه روال سابق امکان‌پذیر نیست، بر این اساس اصلاح بودجه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

اصلاح ساختار بودجه از مهم‌ترین برنامه‌های دولت سیزدهم، به‌ویژه در آستانه تدوین نخستین لایحه بودجه این دولت است. مواردی همچون، ساماندهی و کاهش هزینه‌های دولت، ایجاد و افزایش درآمدهای پایدار، قطع وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی و مدیریت یارانه‌ها اجزای اصلی رویکرد اصلاح ساختاری بودجه را شکل می‌دهد.

در همین رابطه