رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

رییس اتاق بجنورد خبر داد

پیگیری صادرات تخصصی زعفران، پسته و فرش از گمرک خراسان شمالی

رییس اتاق بجنورد می‌گوید: صادرات تخصصی کالاهای زعفران، پسته و فرش از گمرک خراسان شمالی به بازارهای هدف صادراتی اجرایی می‌شود.

05 آبان 1400
کد خبر : 40095
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رییس اتاق بجنورد گفت: هرچند صادرکنندگان فشارهای اقتصادی بسیاری را طی سال‌ها تحمل کرده‌اند، بااین‌وجود، آنان همواره به دنبال یافتن بازارهای بیشتر صادراتی برای ارسال تولیدات داخلی به مشتریان خارجی بوده‌اند.

سعید پورآبادی افزود: اتاق بجنورد به همراه صادرکنندگان استان درصدد انجام صادرات تخصصی کالا از گمرک استان بود که به‌زودی این اتفاق در خراسان شمالی محقق می‌شود.

به گفته او، اتاق بجنورد در همکاری با گمرک استان درصدد است که از گمرک خراسان شمالی صادرات تخصصی کالاهایی شامل زعفران، پسته و فرش انجام شود.

رییس اتاق بجنورد پیش کرد: این برنامه در سال جاری اجرا شود.

 او در ادامه با اشاره به اینکه اجرای این برنامه نیازمند راه‌اندازی آزمایشگاه است، عنوان کرد: دانشگاه‌های استان اعلام آمادگی کرده‌اند که در این زمینه آزمایشگاه‌های خود را در اختیار قرار دهند.

پورآبادی در بخش دیگری از سخن خود درباره دغدغه‌های صادرکنندگان از موانع پیش روی امر صادرات و تقاضا برای حل آن‌ها نیز گفت: اجرای دستورالعمل تعهد ارزی ازجمله مسائلی است که صادرکنندگان خواستار حذف آن از دستور کار دولت جدید هستند.

او گفت: با توجه به اینکه دولت پیشین در اجرای دستورالعمل تعهد ارزی، صادرکنندگان را مکلف کرده بود که رفع تعهد ارزی صادرکنندگان به بانک مرکزی با ارز خارجی انجام شود و این در حالی بود که صادرکنندگان سود حاصل از معاملات صادراتی خود را از مشتریان خارجی خود با واحد پولی ریال دریافت می‌کردند.

این فعال اقتصادی افزود: این امر موجب شده بود که صادرکنندگان در زمینه رفع تعهد ارزی به بانک مرکزی دچار مشکل شوند.

پورآبادی اعلام کرد: با توجه به انعکاس این مسئله، دولت جدید قبول کرده است که رفع تعهد ارزی بازرگانان به بانک مرکزی با ریال انجام شود

رییس اتاق بجنورد خاطرنشان کرد: وزیر صنعت نیز در جلسه با اعضای شورای روسای اتاق ایران قول داد که حل مسئله استرداد دیرهنگام ارزش‌افزوده صادراتی به صادرکنندگان را پیگیری و نسبت به رفع آن اقدام کند.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه