رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1400

سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس

ایران 10 درصد بازار رمز ارز دنیا را در اختیار دارد

به‌گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بیش از 10 درصد از بازار رمز ارز دنیا، در اختیار ایران است. هنوز رمز ارز ملی تنها یک ایده است.

05 آبان 1400
کد خبر : 40107
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است: بیش از 10 درصد از بازار رمز ارز دنیا، در اختیار ایران است. قبل از این فرزین فردیس نایب رئیس کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان اتاق ایران  قبلاً در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران درباره آمار تعداد افرادی که در ایران که رمزارز خریداری کرده‌اند گفته بود: سناریوهای مختلفی درباره کسانی که خرید و فروش رمز کرده‌اند، با تخمین‌های متعددی وجود دارد. من فکر می‌کنم بین ۷ تا ۸ میلیون ایرانی، احتمالاً مقداری دارایی از جنس رمز ارز دارند.

مدتی بعد بانک مرکزی سعی کرد رمزارز ملی راه‌اندازی کند اما مرحبا درباره راه‌اندازی رمز ارز ملی که چندی پیش رئیس جدید بانک مرکزی از آن خبر داده بود، می‌گوید: رمز ارز ملی در حال حاضر فقط یک ایده است و پیش از این هم این ایده مطرح شده بود. اینکه داشتن رمز ارز ملی ضرورت دارد یا اینکه می‌توان آن را مدیریت کرد و آیا اساساً در نظام تحریم رمز ارز ملی امکان و اجازه خواهد داشت، موضوعاتی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. البته می‌توانیم از نظر فنی رمز ارز ملی داشته باشیم.

او در پاسخ به اینکه در شرایط تحریم رمز ارز ملی چه کاربردی برای ایران خواهد داشت، می‌گوید: این‌گونه نیست که از رمز ارزها فقط برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌شود. اگر انرژی ارزان قیمت در کشور موجود است و این امکان را داریم که از این دارایی نسل جدید استفاده کنیم، می‌توان این دارایی را در داخل کشور هم تولید کرد. البته ایده دیگر این است که این دارایی در بورس هم خرید و فروش شود و سرمایه‌ها به این سمت هدایت شوند تا اینکه به سمت رمز ارزهایی بروند که مبدأ آن‌ها مشخص نیست و یک شبه با سقوط ارزش چند برابری مواجه شوند.

به‌گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس رمز ارز ملی اگر برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و قانون‌مند داشته باشد یک فرصت اقتصادی برای کشور می‌تواند وسیله‌ای برای تولید و ذخیره ارزش باشد.

آیا رمز ارز ملی جایگزین سایرارزهای دیجیتال در کشور می‌شود و بحث قانونی شدن معاملات ارزهای دیجیتال کنار گذاشته خواهد شد، می‌گوید: برخورداری از رمز ارز ملی مانع از تصویب قانون برای معاملات ارزهای دیجیتال یا قانونی شدن سایر ارزهای دیجیتال نخواهد شد. داشتن رمز ارز ملی به این معنا نیست که دیگر کسی حق ماینینگ نداشته باشد. تنها پول است که در تمام دنیا مالکیت 100 درصدی آن در اختیار دولت است اما مالکیت صد درصدی رمز ارز با دولت نیست و بنگاه‌های حقیقی و حقوقی می‌توانند رمز ارز را تولید و استخراج کنند اما این فرایند باید نظارت قانونی داشته باشد.

هنوز مدیریت و نظارت بر خرید انرژی برای ماینینگ، مالیات آن، داد و ستد، صرافی و ذخیره سازی آن مصوبه و قانون تصویب نشده است.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه