رادیو مجازی اتاق ایران - 15 مهر 1401

رشد ۲.۳ برابری سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی

بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان سپرده بانک‌ها نزد این بانک طی ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ رشد ۲.۳ برابری داشته و از رقم ۱۵۴هزار میلیارد ریال به ۳۵۴هزار میلیارد ریال رسیده است.

06 آبان 1400
کد خبر : 40111
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

بانک‌ها موظفند همواره بخشی از سپرده اشخاص نزد خود را در بانک مرکزی سپرده کنند. به این سپرده بانک‌ها سپرده قانونی گفته می‌شود که یکی از ابزارهای غیرمستقیم سیاست پولی بانکی محسوب می‌شود و می‌توان برای کنترل میزان نقدینگی از آن استفاده کرد به این صورت که در دوره‌های رکود باید کاهش و در دوره رونق افزایش یابد.

معمولا بانک مرکزی به این سپرده‌های بانک‌ها سود نمی‌دهد و در واقع سپرده قانونی، نوعی مالیات بر فعالیت بانک محسوب می‌شود. علاوه بر این سپرده توسط بانک مرکزی با هدف تامین امنیت سپرده‌های مردم، کنترل نقدینگی و تورم و همچنین پشتوانه‌ای برای بانک‌ها در زمان مواجهه با ورشکستگی یا احتیاج به نقدینگی بلوکه استفاده می شود.

براساس آخرین داده‌های بانک مرکزی میزان سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی از سال ۱۳۹۶ روند رو به رشدی داشته است. این رقم در سال ۱۳۹۶ برابر ۱۵۴ هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با سال قبل از آن ۲۳.۱ درصد رشد داشت.

سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۱۹۴ هزار میلیارد تومان و ۲۶۰ هزار میلیارد تومان شد. بررسی نمودارها نشان می‌دهد که این شاخص در سال ۹۷ بیش از ۲۶ درصد و درسال ۹۸ نیز ۳۳.۷ درصد افزایش داشته است.

بانک‌ها سال گذشته ۳۵۴ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های نزد خود را به بانک مرکزی واگذار کردند. این رقم ۳۶.۳ درصد نسبت به سال ۹۸ رشد داشت.

سپرده بانک‌ها نزد بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ متوقف نشد و در سه ماهه نخست امسال بیش از سال گذشته بود. میزان سپرده بانک‌ها در پایان فصل اول امسال برابر ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بود.

در همین رابطه