رادیو مجازی اتاق ایران - 2 بهمن 1400

توزیع هوشمند کالاهای اساسی آغاز شد

طرح نظارت و پایش بر تولید و عرضه کالاهای اساسی امروز در سراسر کشور آغاز به کار کرد.

08 آذر 1400
کد خبر : 40572
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

طرح نظارت و پایش بر تولید و عرضه کالاهای اساسی امروز در سراسر کشور آغاز به کار کرد.

سید جواد ساداتی نژاد در مراسم آغاز به کار طرح نظارت و پایش تولید و عرضه کالاهای اساسی، گفت: امنیت غذایی مردم وظیفه جهاد کشاورزی است و توزیع و بازاررسانی محصولات به عهده وزارت صمت بود. همین دوگانگی باعث شده بود هنگام اختلال در بازار، وزارت صمت بگوید تولید به اندازه کافی نیست و از آن طرف وزارت جهاد بگوید تولید کافی بوده ولی توزیع مشکل دار است. که این موضوع در نهایت به هیچ جایی نمی رسید.

وی در ادامه به قانون انتزاع اشاره کرد و گفت: با شروع دولت سیزدهم بر اساس قانون انتزاع، کل زنجیره از تولید تا نظارت و بازرسی بر بازار به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. بدون شک بخشی که تولید را بر عهده دارد بهتر از هر کسی می تواند بر بازار نظارت و کمبودها و کسری‌ها را به طور منظم احصا کند.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به توزیع هوشمند اقلام غذایی نیز اشاره کرد و گفت: روزانه ۳۵۰تن مرغ و تخم مرغ به صورت هوشمند در تهران توزیع می شود. در استان های دیگری چون البزر، اصفهان و خراسان و ... نیز این توزیع شروع شده است.

وی افزود: از استارتاپ هایی که پلتفرم فروش دارند درخواست می کنیم که برایه مکاری به سازمان مرکزی تعاون روستایی مراجعه کنند. درصددیم تولیدات بدون واسطه به دست مردم برسد. همچنین قصد داریم روستابازار را  نیز توسعه دهیم.

ساداتی‌نژاد به تامین ارز نهاده های دامی اشاره کرد و گفت: با هماهنگی بانک مرکزی تامین ارز واردات نهاده های دامی انجام شده و در حال حاضر هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

شرایط در حوزه‌های کالاهای اساسی بسیار مناسب است

در ادامه این مراسم ایوب فصاحت با بیان اینکه هدف این طرح نظارت بر مسیر بر تولید تا توزیع است، گفت: در حقیقت در این طرح قصد داریم دست دلالان و توزیع‌کنندگانی که غیر کارشناسی و خارج از روال عادی تا مرحله توزیع  محصولات کشاورزی حضور دارند را کوتاه کنیم.

وی ادامه داد:اصناف همکاری خوبی با مجموعه‌های دولت داشتند. در طول چند روز گذشته به صورت آزمایشی این طرح را اجرا کردیم. ۱۵۰۰ واحد صنفی مورد بازرسی قرار گرفت. تخلفاتی احصا شد که البته تخلفات در  شرایط حاد نبود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران افزود: در حال حاضر بازار آرامش خوبی دارد. شرایط در حوزه‌های کالاهای اساسی بسیار مناسب است. امیدواریم حوزه کنترل خود را در مسیر تولید تا توزیع داشته باشیم و محصولات کشاورزی نیز با کمترین دلالی به دست مصرف‌کننده برسد.

وی در پایان گفت: امروز این طرح با نظارت  ۱۰۰ اکیپ آغاز به کار کرده است.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه