رادیو مجازی اتاق ایران - 10 خرداد 1402

با حضور هیات تجاری ایران

مرکز تجاری ایران در دمشق افتتاح شد

با حضور رئیس اتاق ایران، وزیر صنعت و رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه، مرکز تجاری ایران در شهر دمشق افتتاح شد؛ این مرکز در تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور اهمیت بالایی دارد.

10 آذر 1400
کد خبر : 40606
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

مرکز تجاری ایران در دمشق افتتاح شد؛ روز گذشته غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه، به همراه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان اقتصادی مرکز تجاری ایران را افتتاح کردند.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران افتتاح مرکز تجاری ایران را فرصتی برای تقویت روابط اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور دانست.

شافعی گفت: این مرکز، به‌عنوان بانک اطلاعاتی است که فعالیت‌های اقتصادی در سوریه را رصد می‌کند تا تجار و صنعتگران داخل کشور بتوانند از طریق آن اطلاعات مختلف مرتبط با شرکت‌های ایرانی را به‌طور مستقیم دریافت کنند.

او افزود: این مرکز همچنین محلی برای واردات، صادرات و بازاریابی است و در تقویت روابط اقتصادی بین ایران و سوریه اهمیت بالایی دارد.

سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با اشاره به اینکه حجم مبادلات تجاری بین سوریه و ایران اکنون به سه میلیارد دلار رسیده، گفت: رایزنی‌هایی بین دو طرف برای افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تبادل تجربیات انجام‌شده تا به حمایت از سوریه در مرحله پس از بحران، سقف مبادلات و معاملات تجاری بین دو کشور افزایش یابد. 

کیوان کاشفی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه هم با اشاره به اینکه این مرکز اولین محل تجاری ایرانی مستقر در سوریه است و مبنای تجارت ایران در سوریه خواهد بود، گفت: این مرکز دارای دفاتر تجاری است که شرکت‌های بخشی خصوصی ایران را قادر می‌سازد تا مبادلات تجاری بین دو کشور را انجام دهند. 

او تصریح کرد: این مرکز ازنظر توسعه روابط دو کشور مهم است و رابط بین اتاق‌های بازرگانی، صنعت و کشاورزی ایران و سوریه خواهد بود. 

مرکز تجاری ایران در منطقه آزاد دمشق در حالی افتتاح شد که  دومین نمایشگاه تخصصی ایران در سوریه دیروز (دوشنبه) در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی دمشق گشایش یافت و تا سوم ماه آینده با حضور 164 شرکت تجاری و صنعتی ادامه خواهد داشت.

 همچنین در این مراسم بر تقویت روابط تجاری ایران و سوریه تأکید شد. استفاده از ظرفیت اتاق‌های مشترک، فعالان اقتصادی و اعزام نمایندگان تجاری به کشورهای هدف به‌جای رایزن‌های بازرگانی از موضوع‌هایی بود که به آن‌ها تأکید شد. نمایندگان مجلس یازدهم هم که در این هیات تجاری حضور داشتند به تصویب یک ماده‌واحده‌ای اشاره کردند که بتوان از توان بخش خصوصی در کشورهای مختلف جهان به‌عنوان رایزن‌های بازرگانی استفاده شود.

در ادامه از عملکرد اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به دلیل ساخت و افتتاح مرکز تجاری ایران قدردانی شد. مرکز تجاری ایران در 12 طبقه ساخته‌شده که بخش‌هایی از آن در اختیار شرکت‌های تولیدی-صادراتی قرار گرفته و بقیه هم به‌مرور در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

موضوعات :
در همین رابطه