رادیو مجازی اتاق ایران -12 مهر 1401

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته دوم آذرماه 1400

پیش‌بینی OECD از نرخ رشد اقتصادی جهان، رکوردشکنی در تجارت بین‌المللی، آمار اشتغال آمریکا و اروپا و نرخ رشد اقتصادی ترکیه و هند جزو مهم‌ترین آمارهای اقتصادی-تجاری این هفته بوده‌اند.

14 آذر 1400
کد خبر : 40641
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

132 میلیون نفر

بانک جهانی: بی‌اعتنایی به تغییرات نامطلوب آب‌وهوایی در جهان می‌تواند طی یک دهه آینده 132 میلیون نفر را به آمار افراد دچار فقر شدید اضافه کند.

5.6 درصد و 4.5 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): انتظار می‌رود که تولید ناخالص جهان در سال جاری و سال آینده میلادی به ترتیب 5.6 و 4.5 درصد رشد کند.

24.2 درصد

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): نرخ تورم سالانه حامل‌های انرژی در کشورهای عضو OECD طی ماه اکتبر امسال 24.2 درصد گزارش شده است که این رقم در 31 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

5.6 تریلیون دلار

سازمان تجارت جهانی: ارزش تجارت کالایی در جهان طی سه‌ماهه سوم سال 2021 به حدود 5.6 تریلیون دلار رسید که این رقم یک رکورد تاریخی (طی یک دوره سه‌ماهه) در عرصه تجارت جهانی به شمار می‌رود.

252 هزار پوند و 15 درصد

فایننشال تایمز: بر اساس گزارش جدیدی که از سوی انجمن ساخت‌وساز انگلیس منتشر شده است، متوسط واحدهای مسکونی در این کشور طی ماه نوامبر امسال به بیش از 252 هزار پوند رسیده است که این رقم 15 درصد نسبت به ماه مارس سال 2020 (قبل از آغاز بحران کرونا) افزایش نشان می‌دهد.

4.9 درصد

فایننشال تایمز: شاخص تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو طی ماه نوامبر امسال 4.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است که این رقم بالاترین نرخ تورم در منطقه یورو از زمان معرفی یورو به عنوان پول واحد اروپایی (بیش از 20 سال قبل) به شمار می‌رود.

8.4 درصد

رویترز: دفتر ملی آمار هند در گزارشی اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی این کشور طی سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی 8.4 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است. هند طی سه‌ماهه سوم سال 2021 بالاترین نرخ رشد اقتصادی را در بین اقتصادهای بزرگ جهان به خود اختصاص داده است.

2 تریلیون ین

بلومبرگ: شرکت ژاپنی نیسان قصد دارد در افق 2030 حدود 2 تریلیون ین (17.6 میلیارد دلار) برای توسعه خطوط تولید خودروهای برقی در کارخانه اصلی این شرکت در شهر یوکوهاما سرمایه‌گذاری کند. بر اساس برنامه‌ای که مدیران نیسان اعلام کرده‌اند، در افق 2020 بیش از نیمی از خودروهای جدید برند نیسان و اینفینیتی را خودروهای برقی تشکیل خواهند داد.

52 درصد و 49 درصد

بلومبرگ: نتایج مطالعات شرکت خدمات مشاوره و حسابرسی KPMG حاکی از این است که سهم خودروهای برقی از بازار خودرو در آمریکا، ژاپن و چین تا سال 2030 به دست‌کم 52 درصد و در اروپای غربی به دست‌کم 49 درصد خواهد رسید.

10.7 میلیارد دلار

سی‌ان‌بی‌سی (CNBC): مصرف‌کنندگان آمریکایی در روز دوشنبه مجازی امسال مجموعاً 10.7 میلیارد دلار خرید اینترنتی انجام دادند که این رقم نسبت به سال گذشته 1.4 درصد کاهش نشان می‌دهد. دوشنبه مجازی (Cyber Monday) اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری در آمریکاست و هدف آن ترویج خرید آنلاین است.

210 هزار شغل و 4.2 درصد

وال استریت ژورنال: اداره آمار وزارت کار آمریکا در گزارشی اعلام کرد طی ماه نوامبر امسال 210 هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شده و نرخ بیکاری در این کشور به 4.2 درصد کاهش یافته است.

7.4 درصد

خبرگزاری آناتولی: مؤسسه آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ترکیه طی سه‌ماهه سوم سال 2021 نسبت به دوره مشابه سال قبل 7.4 درصد افزایش یافته است.

29 درصد

یورو استات: در سال گذشته میلادی 29 درصد از معلولان بالاتر از 16 سال (حداقل سن کار قانونی) در اتحادیه اروپا با خطر فقر یا طرد شدن از اجتماع مواجه بوده‌اند.

7.3 درصد و 6.7 درصد

یورو استات: نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا طی ماه اکتبر امسال به ترتیب 7.3 و 6.7 درصد برآورد شده است.

در همین رابطه