22 مرداد، روز تشکل‌ها و مشارکت های اجتماعی گرامی باد
 
رادیو مجازی اتاق ایران - 23 مرداد 1401

در بازارهای جهانی چه خبر است؟

سقوط طلا و صعود نفت زیر سایه اُمیکرون

اقتصاد بار دیگر تحت تأثیر شیوع سویه جدید کرونا قرار گرفته و در این وضعیت با محتاط شدن سرمایه‌گذاران، قیمت نفت کاهش پیدا کرده و قیمت طلا در روند افزایشی قرار گرفته است.

29 آذر 1400
کد خبر : 40841
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اُمیکرون بار دیگر اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده و سرمایه‌گذاران را محتاط کرده است. در این وضعیت، قیمت جهانی نفت رو به افول گذاشته و در مقابل با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای طلا، قیمت این سرمایه امن افزایش پیدا کرده است.

بر اساس آخرین آمارها از معاملات بازارهای جهانی در پایان روز گذشته، قیمت هر بشکه نفت برنت با 2.6 درصد کاهش به 71.6 دلار برای هر بشکه رسیده درحالی‌که قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی با ۰.۲ درصد افزایش از ۱۸۰۱ دلار نیز عبور کرده است.

شیوع سویه جدید ویروس کرونا موسوم به اُمیکرون قوی‌ترین عاملی است که بار دیگر اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده و با محتاط کردن سرمایه‌گذاران، به سقوط قیمت نفت و رشد قیمت طلا دامن زده است. در این وضعیت، قیمت جهانی نفت رو به افول گذاشته و در مقابل با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران برای طلا، قیمت این سرمایه امن افزایش پیدا کرده است.

شیب سقوط نفت تندتر شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی تحت تأثیر افزایش موارد ابتلا به واریانت اُمیکرون در اروپا و آمریکا که نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به‌احتمال اعمال محدودیت‌های جدید و آسیب دیدن تقاضا برای سوخت را برانگیخت، ریزش پیدا کرد.

بر اساس گزارش رویترز، بهای معاملات نفت برنت یک دلار و ۹۲ سنت معادل ۲.۶ درصد کاهش یافت و به ۷۱ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا دو دلار و ۹ سنت معادل سه درصد کاهش یافت و به ۶۸ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید.

کلوین وانگ، تحلیلگر بازار شرکت سی‌ام سی مارکتس دراین‌باره گفت: به نظر می‌رسد فضای ضعیف بازار نفت در آسیای امروز همسو با ضعفی باشد که در معاملات شاخص اس اند پی ۵۰۰ و نزدک ۱۰۰ مشاهده شد. این به دلیل نگرانی‌ها از اعمال محدودیت‌ها روی فعالیت‌های اقتصادی به‌منظور مهار موج جدید شیوع واریانت اُمیکرون در سراسر جهان است که ممکن است ریسک کندی تقاضا را افزایش دهد.

هلند روز یکشنبه به قرنطینه رفت و احتمال وضعیت محدودیت‌های کرونایی بیشتر در آستانه تعطیلات کریسمس و سال نو در کشورهای اروپایی متعدد دیده می‌شود.

مقامات بهداشتی آمریکا روز یکشنبه از شهروندان این کشور خواستند دوز واکسن تقویت‌کننده را دریافت کرده، ماسک بزنند و اگر در تعطیلات زمستانی به سفر می‌روند، مراقب باشند زیرا واریانت اُمیکرون در سراسر جهان شیوع پیدا کرده و در آمریکا نوع قالب خواهد شد.

دراین‌بین، شرکت‌های انرژی آمریکایی هفته گذشته برای دومین هفته متوالی به شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی که معیاری برای سنجش تولید آینده است، در هفته منتهی به ۱۷ دسامبر، سه حلقه افزایش یافت و به ۵۷۹ حلقه رسید.

بااین‌حال انتظار می‌رود صادرات نفت روسیه کمتر شود. برنامه صادرات سه‌ماهه روسیه نشان می‌دهد صادرات و ترانزیت نفت از روسیه در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ حدود ۵۶.۰۵ میلیون تن در مقایسه با ۵۸.۳ میلیون تن در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

صادرات دیزل چین در نوامبر ۶۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت زیرا پالایشگاه‌های چینی عرضه داخلی را در اولویت قرار دادند تا کمبود سوخت برطرف شود.

صعود طلا در بازار جهانی ادامه دارد

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی به دلیل نگرانی‌ها نسبت به شیوع سریع واریانت اُمیکرون که تقاضا برای خرید دارایی امن را تقویت کرد، افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۰۱ دلار و ۲۱ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۸۰۲ دلار رسید. طلا روز جمعه به بالاترین قیمت از ۲۶ نوامبر صعود کرده و بیش از یک درصد رشد هفتگی به ثبت رسانده بود.

به گفته استفن اینس، از شرکای شرکت مدیریت دارایی SPI، دلایل زیادی برای نگهداری طلا وجود دارد زیرا نرخ‌های بهره واقعی حتی اگر بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را افزایش دهد، همچنان در سطح تاریخی پایینی خواهند بود. بازار اوراق قرضه هم ازنظر نرخ‌های واقعی، بی‌تحرک مانده است. شیوع اُمیکرون ممکن است باعث شود بانک‌های مرکزی در سال ۲۰۲۲ موضع سیاست پولی تسهیلی را حفظ کنند.

وی افزود: مسائل در واشنگتن در خصوص لایحه سرمایه‌گذاری داخلی و ریسک اوکراین هم تقاضا برای خرید طلا به‌عنوان دارایی امن را تقویت کرده است.

بازارهای سهام آسیایی در معاملات روز دوشنبه عقب‌نشینی کردند زیرا افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون باعث تشدید محدودیت‌های کرونایی در اروپا شده و ممکن است اقتصاد جهانی را در ابتدای سال نوی میلادی از مسیر رشد منحرف کند.

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد با نزدیک شدن اقتصاد به اشتغال کامل و تلاش برای مقابله با افزایش تورم، زمینه سه دور افزایش نرخ‌های بهره به میزان یک‌چهارم درصد را تا پایان سال ۲۰۲۲ فراهم می‌کند. تعدیل تدابیر محرک مالی و افزایش نرخ‌های بهره، بازده اوراق قرضه دولتی را بالا برده و هزینه نگهداری طلا را افزایش می‌دهد و در نتیجه جذابیت سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را کمتر می‌کند.

دراین‌بین، شاخص دلار آمریکا نزدیک به بالاترین رکورد سه هفته اخیر که در معاملات جمعه به آن صعود کرده بود، ماند و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گران‌تر ساخت. دلار از احتمال وضع محدودیت‌هایی کرونایی بیشتر در آستانه ایام تعطیلات سال نوی میلادی و کریسمس در کشورهای اروپایی متعدد، سود برده و ارزش این ارز تقویت شده است.

بر اساس گزارش رویترز، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا کاهش یافت و هزینه نگهداری طلا را کمتر کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۳۳ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد کاهش، به ۹۲۵ دلار و هفت سنت رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۴.۹ درصد کاهش، به ۱۶۹۵ دلار و ۱۲ سنت رسید.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه