رادیو مجازی اتاق ایران - 1 خرداد 1401

یونس ژائله در نشست مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز مطرح کرد

اهمیت تعریف مگاپروژه‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی استان‌ها

رییس اتاق تبریز بر اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف در راستای تکمیل زنجیره تولید و کمک آن به رشد اقتصادی استان‌ها تاکید کرد.

26 دی 1400
کد خبر : 41195
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

یونس ژائله در دومین جلسه مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز با موضوع بررسی بودجه 1401 که با حضور استاندار آذربایجان شرقی همراه بود، گفت: با وجود این که آذربایجان شرقی از قطب‌های فرش دنیا است، مشکلات این صنعت در بودجه سال آینده فراموش شده و مسائل مختلف برای ساماندهی این حوزه به هیچ عنوان مد نظر گرفته نشده است.

او با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف برای تکمیل زنجیره تولید در رشد و شکوفایی استان افزود: اجرای زنجیره تولید صنایع چرم و کفش که در تبریز قدمتی ۱۰۰ ساله دارند و همچنین مگاپروژه‌های صنایع غذایی، تولید خودرو، تولید انرژی و معادن تاثیر زیادی در رشد اقتصادی استان خواهد داشت.

ژائله ادامه داد: در حالی که باید کاتد مس و تکمیل زنجیره تولید این موارد از ابتدا تا پایان در نظر گرفته شود، متاسفانه منابع اصلی این سرمایه ملی یعنی کنسانتره از استان خارج می‌شود و هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای برای مردم آذربایجان ندارد.

رئیس اتاق تبریز تاکید کرد: با توجه به سهم ۴.۸ درصد از جمعیت، ۳.۵ درصد اقتصاد کشور را در اختیار داریم که این آمار شایسته آذربایجان نیست.

او با بیان این که بخش خصوصی و دولت می‌توانند با همکاری یکدیگر برای توسعه استان قدم بردارند، گفت: تمام موارد مربوط به بخش خصوصی به همراه راهکار قابل قبول در قالب یک جمع‌بندی ابتدا به نمایندگان استان و سپس به مقامات ارائه خواهد شد.

نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود

ژائله با بیان اینکه نقاط ضعف بودجه باید برجسته و مطرح شود، گفت: بدین وسیله اقداماتی که منجربه رشد استان می‌شود، شناسایی و تامین مالی خواهد شد.

او با اشاره به اهمیت اجرای مگاپروژه‌های مختلف در زنجیره‌های تولید استان تاکید کرد: زنجیره‌های مختلفی مانند صنعت کفش و چرم در استان وجود دارد که تعریف آن در لایحه بودجه و حمایت از این زنجیره ها منجربه رشد استان می‌شود.

رئیس اتاق تبریز گفت: تنها با گفتار نمی‌توان مسیر توسعه را طی کرد بنابراین برای به حرکت درآوردن استان تمام موارد شناسایی شده، مصوب می‌شود تا به صورت عملی اقدامات مورد نیاز را پیگیری کنیم.

ژائله ادامه داد: اگر بخش خصوصی زنجیره‌های تولید را در صنایع مختلف تکمیل کند، استان به جایگاه و قدرت اولیه خود بازمی‌گردد.

نتایج بررسی‌های مرکز پژوهش اتاق تبریز می‌تواند فرصت طلایی برای مسئولان باشد

عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی، نیز در این جلسه گفت: ثبات و رشد اقتصادی، کاهش تورم، افزایش اشتغال و تولید و جلوگیری از کسری بودجه از اهداف کلان بودجه سال آینده است.

او از اساتید دانشگاه، بازرگانان و صاحب‌نظران مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی تبریز خواست عارضه‌های احتمالی بودجه ۱۴۰۱ را احصا و راهکارهایی را که می‌تواند در سطح ملی تاثیرگذار باشد، ارائه کنند.

خرم افزود: بزرگترین مشکل مدیریت اقتصادی کشور، نبود ثبات است که این امر موجب شده از تولیدکننده تا مصرف‌کننده همگی ناراضی باشند.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه دلیل این نارضایتی‌ها، انباشت مشکلات اقتصادی در ۴۰ سال گذشته است، افزود: برای حل این مشکلات، نیاز به جراحی اقتصادی داریم که این امر در بودجه ۱۴۰۱ مورد توجه تصمیم‌گیران و کارشناسان قرار گرفته است.

او بررسی و نقد بودجه ۱۴۰۱ در مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی تبریز را مثبت ارزیابی کرد و گفت: نتیجه این جلسات کارشناسی می‌تواند در مرحله تصویب و اجرای قانون بودجه تاثیرگذار باشد.

خرّم با تاکید بر اینکه خروجی این جلسات باید کاربردی باشد، گفت: نتایج این بررسی‌ها، فرصتی طلایی برای مسئولان اجرایی است تا با کمترین خطا  مسیر را ادامه دهند.

او همچنین با اشاره به اینکه ریسک‌پذیری در بین مدیران ما به شدت پایین است، افزود: متاسفانه برخی شرکت‌های بزرگ به جای توسعه تولید، سرمایه‌های خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند که این بزرگترین تهدید برای بخش تولید است.

در این جلسه جمعی از اساتید دانشگاهی و اعضای مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز به بحث پیرامون بودجه ۱۴۰۱، نقاط ضعف و قوت، تاثیر تغییر نرخ و مبلغ مالیات در بودجه و تاثیرات آن بر بازرگانی و صنعت و همچنین تغییرات نرخ ارز، فرصت ها و تهدیدات آن پرداختند.

مرکز پژوهش های اتاق تبریز به منظور ایفای نقش موثر در راهبری اقتصادی استان از طریق بهبود محیط کسب و کار و تقویت فرهنگ نوآوری، کارآفرینی و رقابت پذیری ایجاد شده و به دنبال بهره گیری از نظرات اساتید دانشگاهی و ایجاد ارتباط دو سویه مابین دانشگاه و صنعت است.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه