رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

چین، نبض تولید بذر جهان را در دست می گیرد

آکادمی علوم کشاورزی چین اعلام کرده است که استان هاینان این کشور به زودی به مرکز جهانی تولید بذر تبدیل خواهد شد.

28 دی 1400
کد خبر : 41258
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

آکادمی علوم کشاورزی چین اعلام کرد استان هاینان در جنوب این کشور در آینده‌ای نزدیک نقش کلیدی در حفظ منابع ژنتیک گیاهی چین ایفا خواهد کرد و به زودی به مرکز جهانی تولید بذر تبدیل می‌شود.

این آکادمی در بیانیه‌ای رسمی در مورد اهداف تعیین شده خود برای سال ۲۰۲۲ اعلام کرد که به دنبال ایجاد پایگاهی بزرگ برای حفظ منابع ژنتیکی خواهد بود، به همین دلیل قرار است در استان هاینان به هدف مورد نظر خود برسد.

این آکادمی دارای مجموعه‌ای غنی از پروتوپلاسم جوانه با بیش از ۵۰ هزار نمونه است به همین دلیل انتظار می‌رود که جزیره هاینان به یک مرکز بزرگ تولید بذر جهانی تبدیل شود و به طور مؤثر به حفظ عرضه بالای محصولات کشاورزی چین کمک کند.

براساس گزارشات این آکادمی تحقیقاتی در حال حاضر دارای چندین انبار بزرگ برای ذخایر ژنتیکی در چین است. همچنین تعدادی گلخانه برای پرورش انواع گیاهان ایجاد کرده که ۱۸ مورد از این تأسیسات در استان هاینان واقع شده است. علاوه بر این استان به دنبال توسعه فناوری‌های نوین جوجه کشی و پرورش حیوانات اهلی است.

استان هاینان نقش کلیدی در برنامه اصلاح بذر چین ایفا می‌کند به طوری که پروژه‌های اصلاح نژادی که در استان انجام می‌شود هر ساله توجه صدها سازمان تحقیقاتی، دانشگاه‌های و شرکت‌ها توسعه یافته را به خود جلب می‌کند. هزاران متخصص از مناطق مختلف چین و از کشورهای دیگر در این پروژه‌ها شرکت می‌کنند.

دولت چین قصد دارد در سال‌های آینده یک مجتمع تحقیقاتی و تولیدی پیشرفته در این جزیره ایجاد کند تا بتواند سریعاً انگیزه افزایش تولید محصولات کشاورزی را در سراسر این کشور کشور بالا ببرد، به همین دلیل مقامات چینی معتقدند که مرکز اصلاح و تولید بذور در استان هاینان می‌تواند امنیت غذایی چین را به میزان قابل توجهی بالا ببرد و بازارهای جهانی را به تسخیر خود درآورد.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه