رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

تدابیر جدید بانک مرکزی در حوزه صادرات ابلاغ شد

مهلت دو ماهه به صادرکنندگان سال‌های 98 و 99 برای رفع تعهدات ارزی

بانک مرکزی مصوبه نشست اخیر کمیته موضوع ماده (2) را ابلاغ کرد. بر این اساس صادرکنندگان سال‌های 1398 و 1399 تا پایان 1400 برای رفع تعهدات ارزی مهلت دارند.

سارا ترابی

خبرنگار
29 دی 1400
کد خبر : 41262
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

بر اساس مصوبه نشست اخیر کمیته موضوع ماده (2) ضمن مهلت دادن به صادرکنندگان سال‌های 98 و 99 تا پایان سال 1400 برای رفع تعهدات ارزی خود، وضعیت صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان در سال 97 نیز تعیین تکلیف شد؛ این افراد تا انتهای سال جاری فرصت دارند تا اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

این مصوبه از سوی بانک مرکزی به منظور اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده است و طبق آن صادرکنندگان به مقصد کشورهای عراق و افغانستان در بازه زمانی 22 فروردین ماه 1397 لغایت 16 مرداد ماه 1397 که تاکنون اطلاعات پروانه‌های صادراتی خود را در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده‌اند، تا پایان سال 1400 مهلت خواهند داشت تا نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت اقدام کنند.

همچنین به سایر صادرکنندگان سال 1397 به غیر از صادرکنندگان مندرج در بند مذکور(بند 1)، تا پایان سال جاری مهلت داده شد تا با مراجعه به سازمان توسعه تجارت و ارائه درخواست همراه با مستندات و با تأیید مراتب توسط کمیته مربوطه، نسبت به ارتقای بازگشت ارز به چرخه اقتصادی تسریع کنند.

از طرفی صادرکنندگانی که در بازه زمانی 22 فروردین ماه 1397 لغایت 16 مرداد ماه 1397 کالاهای صادراتی خود را به صورت ریالی به سایر کشورها غیر از عراق و افغانستان فروخته‌اند، می‌توانند پس از ارائه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی با تأیید کمیته و ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، متناسب با ثبت صورت گرفته، نسبت به ارتقای ایفای تعهدات خود اقدام کنند.

صادرکنندگان سال‌های 1398 و 1399 نیز تا پایان سال 1400 مجازند درصد برگشت ارز به چرخه اقتصادی را با یک یا ترکیبی از روش‌های متنوع تعیین شده و رفع محدودیت‌های مربوطه ارتقا دهند.

صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی سال 1397 که قبل از ابلاغ فهرست اولویت‌های کالایی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات در مقابل صادرات اقدام به ثبت سفارش کرده باشند، در صورت ارائه درخواست و مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت و با تأیید کمیته، مجاز به ایفای تعهدات ارزی از محل صادرات سال یاد شده به میزان تعهدات ارزی ایفا نشده سال 1397 هستند.

در راستای رفع مشکلات صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی ایفا نشده کمتر از پنج هزار یورو نیز این دسته از صادرکنندگان تا تاریخ ابلاغ این مصوبه (28 دی ماه 1400)، از رفع تعهدات ارزی تا مبلغ مذکور معاف هستند.

فروش ریالی کالاهای صادرکنندگان کالا به کشورعراق به منظور بازسازی عتبات عالیات (طرف قرارداد ستاد بازسازی عتبات عالیات و یا شرکت‌های مورد تأیید ستاد) به میزان مورد تأیید ستاد عتبات و کمیته اقدام ارزی با ثبت اطلاعات مربوطه در سامانه جامع تجارت و انجام اقدامات لازم، مشمول رفع تعهدات ارزی صادراتی می‌شود.

در مواردی که واگذاری و فروش پروانه صادراتی به واردکنندگان، منجر به انتقال ارز و واردات نشده باشد، پس از طرح موضوع در کمیته اقدام ارزی، تأیید آن و با اعلام مراتب به سازمان امور مالیاتی به منظور اقدامات مقتضی، در مقابل ایجاد تعهد ارزی متناظر برای صادرکننده، از تعهدات ارزی واردکننده کسر می‌شود.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه