رادیو مجازی اتاق ایران - 28 اردیبهشت 1401

از سوی گمرک چین

آمار رسمی فروش نفت ایران به سرزمین اژدها منتشر شد

گمرک چین برای اولین بار در یک سال اخیر با انتشار آمار رسمی، خرید 1.9 میلیون بشکه نفت از ایران در سایه تحریم‌های آمریکا را تائید کرد.

01 بهمن 1400
کد خبر : 41287
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

گمرک چین در اقدامی کم‌سابقه، آمارهایی منتشر کرد که نشان می‌دهد این کشور با وجود تحریم‌های آمریکا، از ایران نفت وارد می‌کند.

چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان است و آماری که گمرک چین به‌صورت عمومی منتشر کرده نشان می‌دهد که این کشور در دسامبر مجموعاً ۱.۹ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است. این نخستین افشای علنی خرید نفت ایران از سوی چین از دسامبر سال ۲۰۲۰ است.

چین در زمان تحریم‌ها که در سال ۲۰۱۸ از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور وقت آمریکا علیه ایران به اجرا درآمد، از ایران نفت وارد کرده است با این حال به‌ندرت به خرید نفت خام از ایران اذعان کرده است.

هنوز علت اینکه چین چرا به ادامه خرید نفت از ایران علناً اذعان کرده است، مشخص نیست اما این افشاگری در بحبوحه ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین صورت گرفته است. ایران و چین اخیراً به دنبال پیشبرد همکاری در حوزه انرژی تحت قرارداد همکاری استراتژیک ۲۵ ساله بوده‌اند.

نفت ارزان‌تر ایران و ونزوئلا در مقایسه با قیمت‌های جهانی که صعود چشمگیری داشتند، انگیزه کافی را فراهم کرد تا چین ریسک مجازات نقض تحریم‌ها را نادیده گرفته و در سال ۲۰۲۱ بیشترین میزان خرید را از این دو کشور داشته باشند که صادراتشان در سه سال گذشته هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ در گزارشی به نقل از برآورد شرکت تحقیقات بازار کپلر نوشت: پالایشگاه‌های چینی سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰ حدود ۵۳ درصد نفت بیشتری از ایران و ونزوئلا خریداری کردند. درمجموع، چین طی سال میلادی گذشته ۳۴۲ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا وارد کرد که بالاترین حجم از سال ۲۰۱۸ بود.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه