رادیو مجازی اتاق ایران - 10 خرداد 1402

اعتبار ۵۱۰ میلیون دلاری صندوق توسعه در راه بورس

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه می‌گوید: صندوق توسعه ملی قصد دارد به‌صورت مستقیم در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کند و مقرر است معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار را به‌حساب صندوق تثبیت واریز کند.

23 اردیبهشت 1401
کد خبر : 42420
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه با اشاره به تصمیم صندوق توسعه ملی به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سهام اعلام کرد: صندوق توسعه ملی در ازای سود از پیش تعیین شده نسبت به سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در بازار سهام اقدام کرده است.

امیرمهدی صبائی با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی در ازای سود از پیش تعیین شده نسبت به سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بازار سهام اقدام کرده است، اظهار کرد: از آنجائی که صندوق توسعه ملی سرمایه‌گذار است، ماهیت قراردادی که با امضای صندوق تثبیت بازار سرمایه رسیده، محرمانه است؛ یعنی مبادله قرارداد به‌صورت محرمانه انجام شده است؛ هرچند که صورت‌های مالی صندوق تثبیت طبق برنامه‌ریزی انجام شده و پس از اخذ مجوزهای مربوطه قرار است به‌زودی افشا شود و پس‌ازآن نرخ و شرایط قرارداد در یادداشت‌های صورت‌های مالی منتشر شده قابل‌ملاحظه است.

وی در مورد اینکه صندوق توسعه ملی اعلام کرده است قصد دارد به‌صورت مستقیم در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری کند، گفت: این صندوق سیاست‌گذاری کرده است تا علاوه بر منابعی که تحت عنوان معادل ریالی یک درصد از منابع خود را در صندوق تثبیت سپرده‌گذاری کرده، سرمایه‌گذاری‌های دیگری در بورس اوراق بهادار انجام دهد و صندوق تثبیت در جایگاهی قرار ندارد که در مورد کم و کیف سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی توضیح دهد اما به‌طورکلی صندوق تثبیت می‌تواند ابزاری برای تسهیل این سرمایه‌گذاری باشد.

رئیس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه در مورد مبالغی که صندوق توسعه ملی تاکنون به‌حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کرده است، توضیح داد: صندوق توسعه ملی مقرر است معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار را به‌حساب صندوق تثبیت واریز کند. تاکنون ۳۹۸۴ میلیارد تومان معادل حدود ۱۶۸ میلیون دلار به‌حساب صندوق تثبیت واریز شده است. درواقع صندوق تثبیت ریال دریافت کرد اما تسعیر و تبدیل آن بر اساس نرخ ETS روز واریز یا همان سامانه معاملات الکترونیک بانک مرکزی بود.

وی ادامه داد: مابقی نیز در قالب واریزهای مرحله‌ای ماهانه تا سقف ۶۵۰ میلیارد تومان هرماه پرداخت خواهد شد تا سقف معادل ریالی ۵۱۰ میلیون دلار تکمیل شود. مابقی بر اساس نرخ روز حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان باقی مانده است و به‌عبارت‌دیگر اگر نرخ ETS تغییر نکند، ۸۵۰۰ میلیارد تومان دیگر باید به صندوق تثبیت واریز شود.

صبائی افزود: واریز ماهانه در فروردین و اردیبهشت هم انجام می‌شود؛ بنابراین صندوق تثبیت به نقدینگی جدید مجهز شد و این روند به‌صورت ماهیانه ادامه دارد.

به گفته وی این مبالغ در روزهایی که بازار شرایط مساعد ندارد به کمک بازار سرمایه خواهد آمد.

در همین رابطه