رادیو مجازی اتاق ایران -20 مرداد 1401

علی‌اصغر جمعه‌ای در نشست هیات نمایندگان اتاق سمنان

از نخبگان اقتصادی در اجرای اصلاحات اقتصادی استفاده شود

رئیس اتاق سمنان ضمن تأکید بر لزوم توجه به حذف قوانین مخل کسب‌وکار، معتقد است: دولت در جریان مردمی سازی یارانه‌ها، باید وزن بیشتری به نظرات نخبگان اقتصادی بدهد و از نظرات آنها برای جراحی و اصلاح اقتصاد استفاده شود.

28 اردیبهشت 1401
کد خبر : 42473
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق سمنان با تأکید بر لزوم به‌روزرسانی مجوزهای کسب‌وکار و تجارت گفت: قوانین باید بهنگام و برخط باشد، به‌عنوان‌مثال فرایند کارت بازرگانی فقط در دو کشور اجرا می‌شود درصورتی‌که در تمام کشورهای دنیا مجوزهای کسب کار، شاخصه فعالیت اقتصادی است.

علی‌اصغر جمعه‌ای در چهل و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق سمنان، خواستار حذف قوانین مخل کسب کار شد و تصریح کرد: در حال حاضر دولت یارانه‌های مختلفی به بخش‌های متعدد اختصاص می‌دهد و ضرورت دارد از نخبگان اقتصادی در اجرای جراحی اقتصادی استفاده شود.

سعید ترکمان، عضو هیات نمایندگان اتاق سمنان در این نشست گفت: کنترل بانک‌ها برای خلق پول بسیار مهم است و اصلاح سیستم بانکی بسیار اهمیت دارد؛ ازاین‌رو، رعایت مواردی چون حد اعتباری باید در بانک‌های عامل صورت پذیرد.

وی ادامه داد: گردش سرمایه در بورس کالا بسیار بالا است، قرار بر این بود بورس محلی شفاف مبتنی بر عرضه و تقاضا باشد، در حال حاضر با سلف فروشی در بالادست روبرو هستیم.

فرج‌الله معماری، عضو هیات نمایندگان اتاق سمنان نیز گفت: سیاست‌های راهبردی بانک‌ها باید هماهنگ با بانک مرکزی باشد، در مدت تحریم درآمد ارزی نداشتیم لذا حجم نقدینگی بالا رفته برای این منظور بانک مرکزی سیاست‌های ضد تورمی را اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به مؤلفه‌های جدید ساختارهای قیمت تمام‌شده بالا رفته است آثار این موارد در ساختارهای اقتصادی مانند تأمین مواد اولیه قابل‌مشاهده است، پیشنهاد می‌شود آزادسازی از بخش‌های دیگر که تأثیر کمتر بر طبقه‌های اجتماعی دارد صورت می‌پذیرفت.

وی معتقد است حذف بودجه عمرانی بیانگر افزایش هزینه‌های جاری است، دولت بزرگ هزینه‌های بزرگ دارد.

حداد، عضو هیات نمایندگان اتاق سمنان اظهار کرد: اتاق سمنان طی این سال‌ها اجرای ارز تک‌نرخی را یک امر واجب و اساسی به دولت‌ها پیشنهاد کرده بود، اجرای این طرح با عنوان جراحی اقتصادی نیازمند اجماع همگانی است.

 در ادامه این نشست گزاره‌ای مرتبط با حذف ارز ترجیحی مورد بحث و تبادل قرار گرفت.

موضوعات :
ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه