رادیو مجازی اتاق ایران - 24 مرداد 1401

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد

ناامنی سرمایه‌گذاری در پاییز 1400 تشدید شد

گزارش پایش شاخص امنیت سرمایه‌گذاری مرکز پژوهش‌های مجلس در پاییز 1400 نشان می‌دهد ناامنی سرمایه‌گذاری در این فصل بیشتر شده و نماگر «عملکرد دولت» نامناسب‌ترین وضعیت را داشته است.

31 خرداد 1401
کد خبر : 42894
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک
گزارش پایش شاخص امنیت سرمایه‌گذاری مرکز پژوهش‌های مجلس در پاییز 1400 نشان می‌دهد ناامنی سرمایه‌گذاری در این فصل بیشتر شده و نماگر «عملکرد دولت» نامناسب‌ترین وضعیت را داشته است.

کارگاه تولید تجهیزات آزمایشگاهی مصالح ساختمانی. عکس: تسنیم، حسین زهره‌وند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شانزدهمین سنجش پی‌درپی و فصلی «شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران» مربوط به پاییز 1400 را منتشر کرده است. افزایش 0.05 واحدی شاخص کل امنیت سرمایه‌گذاری در پاییز سال گذشته نسبت به تابستان سال گذشته نشانه بدتر شدن اوضاع این شاخص در ایران است. چرا که عدد 10 بیانگر بدترین وضعیت است و رشد بیشتر شاخص به معنای ناامنی بیشتر سرمایه‌گذاری است. بر این اساس شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در پاییز 1400 بالغ بر 26.6 بوده که با توجه به شاخص 21.6 در تابستان گذشته، نامناسب‌تر ارزیابی شده است.

بر اساس بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس از نگاه فعالان اقتصادی، نامناسب‌ترین مؤلفه امنیت سرمایه‌گذاری «اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات»بوده و مؤلفه‌های «عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده» در جایگاه دوم و «عمل مسئولان به وعده‌های داده شده» در جایگاه سوم قرار دارند.

بر اساس این گزارش استان‌های «خراسان جنوبی»، «سمنان» و «گلستان» مناسب‌ترین و در مقابل، استان‌های «ایلام»، «تهران» و «کهگیلویه و بویراحمد» نامناسب‌ترین استان‌ها از نظر شاخص امنیت سرمایه‌گذاری بوده‌اند. در میان هفت ‌نماگر و 21 مؤلفه پیمایشی در این گزارش، نماگر «عملکرد دولت» در پاییز 1400 مانند پایش قبل از آن، با کمیت 7.81 به عنوان نامناسب‌ترین نماگر ارزیابی شده است. این نماگر در تابستان 1400 با کمیت 7.67، در بهار 1400 با کمیت 7.70، در زمستان 1399 با کمیت 7.63 و در پاییز 1399 با کمیت 7.79، به عنوان نامناسب‌ترین نماگر شناخته شده بود. از منظر استانی هم سه استان لرستان، ایلام و هرمزگان بدترین وضعیت و سه استان خراسان جنوبی، سمنان و قزوین مناسب‌ترین وضعیت را در این نماگر تجربه کرده‌اند.

همچنین در این فصل از بین 9 حوزه فعالیت اقتصادی مورد سنجش در این پایش، فعالان اقتصادی در حوزه معدن (به‌جز نفت و گاز (همانند پایش گذشته مناسب‌ترین ارزیابی را نسبت به سایر حوزه‌ها و فعالان اقتصادی در حوزه ارتباطات، توزیع و... (حمل‌ونقل، انبارداری، عمده‌فروشی و خرده‌فروشی) نیز مجدداً همانند پایش تابستان 1400 نامناسب‌ترین ارزیابی را در میان همه حوزه‌ها از وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری ارائه کرده‌اند.

گزارش «شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در ایران»، با استفاده از آمارهای رسمی منتشر شده و نیز ارزیابی 6715 فعال اقتصادی نمونه از میان فعالان اقتصادی همه استان‌های کشور تهیه شده که وضعیت امنیت سرمایه‌گذاری در پاییز سال 1400 را با 38 مؤلفه، 7 نماگر به تفکیک 31 استان و 9 حوزه کسب‌وکار نشان می‌دهد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه