رادیو مجازی اتاق ایران - ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

«اتاق ایران آنلاین» گزارش می‌دهد

در صدودهمین نشست شورای گفت‌وگو چه گذشت؟

اعضای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی 15 روز به وزارت نیرو مهلت دادند تا اصلاحات موردنظر خود را در لایحه نهاد مستقل تنظیم‌گر صنعت برق اعمال کند.

سارا ترابی

خبرنگار
07 تیر 1401
کد خبر : 42993
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

صدودهمین نشست شورای گفت‌وگو به بررسی چالش‌های صنعت برق در بخش‌های مختلف اقتصاد اختصاص داشت و بر اساس تصویب اعضا قرار شد وزارت نیرو ظرف 15 روز آینده اصلاحات مدنظر خود را روی لایحه نهاد مستقل تنظیم‌گر صنعت برق اعمال کند در غیر این صورت وزارت اقتصاد وارد عمل شده و پس از اصلاحات لازم، این لایحه را برای تصویب در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌دهد.

این جلسه سه مصوبه دیگر هم داشت؛ مقرر شد درباره چگونگی امکان تهاتر نفت، کمیته‌ای تشکیل شود و به جمع‌بندی رسیده و پیشنهاد‌های خود را در اختیار دبیرخانه شورای گفت‌وگو قرار دهند. درباره تهاتر بدهی نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی نیز با کمک همین کمیته، راهکارها مشخص خواهد شد تا به کمک آن قراردادها و تعهدات موجود پاسخ داده شوند.

با توجه به این مسئله که ما به ازای تأخیر در تأمین برق واحدهای تولیدی در اقتصاد هزینه‌ای پرداخت می‌شود که از جیب بخش خصوصی می‌رود، لازم است این اعداد و ارقام به‌صورت کمی محاسبه شده و منتشر شوند. در ادامه درباره اجرایی شدن ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار و درواقع جبران خسارت واحدها ناشی از قطعی برق نیز قرار شد دبیرخانه شورای گفت‌وگو به کمک وزارت اقتصاد بررسی‌های لازم را انجام داده و به نتیجه برسند تا این بند قانونی هم به‌درستی اجرا شود.

طبق مصوبه این نشست سه موضوع مطرح شده باید تا پایان تیرماه تعیین تکلیف شوند.

انتقاد رئیس اتاق ایران از عدم حضور منظم برخی از اعضای شورای گفت‌وگو در جلسات

دراین‌بین عدم مشارکت مستمر و منظم تعدادی از اعضای شورای گفت‌وگو که به نمایندگی از دولت باید در جلسات حضور داشته باشند از سوی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران مورد انتقاد قرار گرفت.

او با بیان اینکه طبق برنامه‌ریزی قرار بود متناسب با وضعیت صنعت برق و دستور این نشست که به چالش‌های این حوزه مربوط می‌شد، وزیر نیرو نیز حضور پیدا می‌کرد‌، گفت: متأسفانه ایشان به دلیل هم‌زمانی نشست شورا با جلسه دیگری، نتوانستند در شورای گفت‌وگو حضور پیدا کنند.

شافعی همچنین به دیدار اعضای هیات رئیسه با رئیس‌جمهور و تأکید بر اجرای قانون مصوب مجلس مبنی بر حضور منظم اعضای شورای گفت‌وگو در این جلسه، اشاره کرد و گفت: اعضای شورا از طرف دولت در جلسات مشارکت فعالی ندارند و این موضوع مورد انتقاد بخش خصوصی است.

شافعی در ادامه به موضوع جلسه که رسیدگی به چالش‌های صنعت برق بود، اشاره کرد و افزود: متأسفانه هرسال با شرایط سخت‌تری در این حوزه مواجه و هرسال شاهد تکرار مشکلات هستیم. بخش خصوصی برای مقابله با این مشکلات راه‌حل دارد و به‌صورت مکتوب هم موضوعات را در اختیار دولت قرار داده است؛ اما تاکنون موردتوجه قرار نگرفته‌اند.