رادیو مجازی اتاق ایران - 18 مرداد 1401

از سوی وزیر جهاد کشاورزی

شیوه‌نامه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی ابلاغ شد

در راستای اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها و حمایت از تولیدکنندگان دام، شیوه‌نامه صادرات دام و عرضه به بازار داخلی از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

13 مرداد 1401
کد خبر : 43385
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی که ریاست شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی را نیز بر عهده دارد، به استناد مفاد قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و نیز در راستای اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و حمایت از تولیدکنندگان دام در مقابله با خشک‌سالی، در نامه‌ای مصوبات نشست خردادماه امسال را به دست‌اندرکاران، ذینفعان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام به شرح زیر ابلاغ کرد.

در این ابلاغیه، شیوه صادرات دام و همچنین عرضه آن در بازار داخلی مشخص شده است.

- صادرات دام زنده پرواری غیرمولد بدون عوارض دولتی مجاز است.

- فرآیند اجرای صادرات به عهده معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است.

- وزارت جهاد کشاورزی در راستای کاهش حاشیه بازار مکلف به تحویل غرفه موجود در مراکز عرضه مستقیم به اتحادیه‌ها و تشکل‌ها است تا آن‌ها امکان عرضه مستقیم گوشت قرمز را داشته باشند.

- صادرکنندگان موظف‌اند به‌منظور مدیریت بازار داخلی گوشت، در صورت درخواست شرکت پشتیبانی امور دام کشور به میزان ۵۰ درصد مقدار صادرات هر مرحله، بر اساس معادل قیمت صادراتی به‌منظور تأمین ذخایر راهبردی و یا پشتیبان بازار به شرکت یاد شده تحویل داده، و به فروش رسانند.

- تولیدکنندگان دام مکلف‌اند با محوریت معاونت امور تولیدات دامی هر سه ماه یک‌بار و نیز یک ماه پیش از عرضه به بازار، میزان دام مازاد را در مدت‌زمان معین از طریق سامانه‌ای که بدین منظور طراحی می‌شود، اعلام کنند و نتایج این پایش را به دبیرخانه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارسال کنند.

- منابع مالی موردنیاز این مصوبه از محل منابع ذخایر راهبردی و تسهیلات بانکی در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور، تأمین می‌شود.

- سازمان برنامه‌وبودجه کشور مکلف است نسبت به ضمانت بازپرداخت اعتبارات موردنیاز، تأمین ضرر و زیان احتمالی خرید، و پرداخت هزینه‌های تبعی اجرای این مصوبه پس از اجرای حسابرسی قانونی اقدام کند.

ارسال نظر
پاسخ به :
= 5-4
در همین رابطه