رادیو مجازی اتاق ایران - 4 مهر 1401

احداث نیروگاه‌های پشت‌بامی در دستور کار

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر می‌گوید: برنامه احداث ۵۵۰ مگاوات نیروگاه‌ پشت‌بامی می‌شود در بخش حمایتی شامل بهزیستی و کمیته امداد و احداث ۱۰۰ مگاوات در بخش غیر حمایتی تدوین شده است.

24 شهریور 1401
کد خبر : 43857
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

معاون وزیر نیرو گفت: تقاضا برای احداث نیروگاه‌های پشت‌بامی وجود دارد و در حال حاضر برنامه احداث ۱۱۰ هزار واحد پنج کیلوواتی که معادل ۵۵۰ مگاوات می‌شود را در بخش حمایتی که شامل بهزیستی و کمیته امداد است و برنامه احداث ۱۰۰ مگاواتی در بخش غیر حمایتی را تدوین کرده‌ایم.

محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه انرژی‌های خورشیدی در بخش خانگی، اظهار کرد: خرید برق در بخش حمایتی به ازای هر کیلووات ساعت ۲۲۰۰ تومان اعلام شده، مشوق بعدی اعطای وام‌های کم‌بهره است که بانک‌هایی که در بودجه تعیین شده موظف به تأمین منابع هستند و بخشی نیز از سوی منابع نهادهای حمایتی تأمین خواهد شد.

احداث ۹۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور

وی با بیان اینکه برای بخش‌های غیر حمایتی‌ها نیز در حال تغییر نرخ هستیم و بحث خرید برق مطرح است، اظهار کرد: خوشبختانه در پرداخت به‌موقع خرید برق در بخش انشعابی تأخیری نداشتیم، تاکنون در بخش خانگی ۹۰ مگاوات در ۸۰۰۰ واحد نصب شده درمجموع در سال گذشته ۲۰ مگاوات به ظرفیت انشعاب خانگی اضافه شد که در مقیاس خود عدد قابل‌توجهی است. در بخش خانگی انشعاب‌ها در حد ۵ کیلووات تا ۲۰ کیلووات هستند.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدید پذیر با اشاره به مشوق‌هایی که برای توسعه تجدیدپذیرها لحاظ شده است، اظهار کرد: مهم‌ترین مشوق خرید برق با قیمت مناسب است، در این شرایط سرمایه‌گذار تمایل به سرمایه‌گذاری خواهد داشت، در همین راستا در مناقصات برگزار شده قیمت را ۶.۹ سنت در نظر گرفتیم که به‌صورت ارزی در زمان پرداخت محاسبه می‌شود و نوسانات ارزی نیز روی آن تأثیری ندارد.

به گفته کمانی مشوق بعدی زمین بوده که با روش جدید با کمک استانداری‌ها زمین را در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل می‌دهیم، بحث مطالعات اتصال به شبکه نیز مطرح است در این مدل جدید یک مطالعه اولیه انجام می‌دهیم و سرمایه‌گذار می‌تواند به‌راحتی مجوز لازم را اتخاذ کند.

در همین رابطه