رادیو مجازی اتاق ایران - 4 مهر 1401

با حضور رئیس‌جمهوری تاتارستان

نشست تجاری آذربایجان شرقی و جمهوری تاتارستان در تبریز برگزار شد

نشست اقتصادی و تجاری استان آذربایجان شرقی و جمهوری تاتارستان با حضور رئیس‌جمهوری تاتارستان، هیات همراه و مسئولان و فعالان بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی در تبریز برگزار شد.

29 شهریور 1401
کد خبر : 43884
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و جمهوری تاتارستان گفت: باوجود سوابق طولانی‌مدت، اکنون وضعیت تجاری خوبی را شاهد نیستیم و حجم تجارت بین دو کشور در سطح خوبی نیست بر همین اساس ما به دنبال امضای تفاهم‌نامه‌هایی هستیم که منتج به نتیجه باشد و از هدر رفتن فرصت‌های طلایی دو کشور جلوگیری کند.

یونس ژائله در نشست اقتصادی و تجاری استان آذربایجان شرقی و جمهوری تاتارستان، افزود: با توجه به گستردگی بازار ایران در منطقه خاورمیانه و دسترسی به بازارهای آفریقا، استفاده از بازار روسیه فرصت بزرگی است و اتاق بازرگانی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال، می‌تواند با فراهم کردن بستر مناسب برای تهیه نقشه راه بین دو کشور، نقش مهمی در بازار ۱۸۰ میلیارد دلاری در خاورمیانه ایفا کند.

او همچنین یادآور شد: ما سرمایه‌گذارانی داریم که تمایل دارند در بخش کشاورزی و تولید محصولات فراسرزمینی سرمایه‌گذاری کنند که می‌توان از ظرفیت این تجّار برای صادرات به کشورهای پاکستان، عراق و سایر کشورهای منطقه با نیاز ۳۰۰ میلیون نفری به مواد غذایی استفاده کرد؛ ما در این زمینه نیازمند ایجاد یک شرکت لجستیکی مشترک بین دو کشور و همچنین خط کشتیرانی مشترک از بندر انزلی یا آستارا تا ماخاچ قلعه هستیم.

ژائله با اشاره به مشکلات موجود در روابط بانکی دو کشور اظهار کرد: متأسفانه علی‌رغم این‌که روسیه نیز در شرایط تحریم قرار دارد، الزام بانک‌های این کشور نسبت به برخی موضوعات بانکی تعجب‌آور است؛ درحالی‌که ما باید برای توسعهٔ روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور، روابط بانکی خود را سهل‌تر کنیم تا بتوانیم تبادل ریال و روبل را گسترش دهیم.

او در خاتمه تأکید کرد: همه این موضوعات در صورتی محقق می‌شود که رئیس‌جمهوری تاتارستان نسبت به تشکیل کارگروه مشترک بین آذربایجان شرقی و تاتارستان اقدام کرده و اعضای مشترک و فعال برای برقراری روابط بین دو کشور مشخص شود.

توسعه روابط تبریز و قازان، موتور محرک همکاری‌های راهبردی ایران و روسیه

استاندار آذربایجان شرقی در این نشست اظهار کرد: سفر رئیس‌جمهور تاتارستان فرصت گران‌بهایی در اختیار ما قرار داد تا عرصه‌های همکاری اقتصادی و فرهنگی آذربایجان شرقی و تاتارستان را مرور کنیم.

عابدین خرم ادامه داد: آذربایجان شرقی و جمهوری تاتارستان نقاط تحول ساز و تجارت محور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به شمار می‌روند و لذا توسعه روابط تبریز و قازان موجب تحول در همکاری‌های راهبردی میان تهران و مسکو بوده و فصل نوینی از روابط تجاری، فرهنگی و اقتصادی آغاز خواهد شد.

او افزود: ما در شرایط موجود که تحریم‌های ظالمانه آمریکا وجود دارد، محکوم به مودت و تحکیم روابط هستیم و در میان کوران دشمنی‌ها باید دوشادوش یکدیگر پیشرفت‌های چشمگیری را حاصل کنیم.

خرم با تأکید بر ضرورت افزایش و ارتقاء روابط تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه خاطرنشان کرد: تعامل حداکثری با همسایگان از اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم بوده و باید تلاش کنیم با شناسایی ظرفیت‌های مناسب و تبدیل این ظرفیت‌ها به فرصت‌های عملی، کارهای مشترکی انجام دهیم.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان این‌که بار اصلی تولید در آذربایجان شرقی بر دوش بخش خصوصی و اتاق بازرگانی است، تأکید کرد: هدف همه مسئولان دولتی، حمایت و پشتیبانی از تولید است و کارآفرینان این خطه مفتخر به رونق فضای تولید و ایجاد فرصت‌های امیدآفرین در راستای پیشرفت استان هستند.

هدف از سفر دو روزه، تقویت و گسترش همکاری‌های اقتصادی است

رئیس‌جمهوری تاتارستان نیز در این نشست گفت: هدف ما از این سفر، تقویت و گسترش همکاری‌های اقتصادی و ایجاد فضای جدید با ایران است و ما بر روی تقویت روابط دو طرف اهمیت زیادی قائل هستیم چراکه ایران و تاتارستان اشتراکات فرهنگی و اقتصادی و همچنین تجربه همکاری دوجانبه زیادی دارند.

رستم مینیخانوف ادامه داد: تاتارستان ظرفیت‌های خوبی ازجمله محصولات پتروشیمی، ماشین‌سازی، دانش‌بنیان، کشتی‌سازی، خودروسازی، کنترل فرآیندهای تولیدی، بهداشت، همکاری بین اتاق‌های بازرگانی، عرضه محصولات لجستیکی و مسائل فرهنگی، علمی، آموزشی، ورزشی و گردشگری دارد.

او همچنین خاطرنشان کرد: بحث ازسرگیری تبادل کالا از کریدور شمال به جنوب بسیار حائز اهمیت است چراکه این امر موجب پیوستن مراکز تولیدی تاتارستان به زنجیره تولید از طریق مسیر دریایی و سپس بنادر شمالی ایران می‌شود که با فعال‌سازی این مسیر فرصت خوبی برای ارسال محصول به ایران و سایر کشورها فراهم خواهد شد.

رئیس‌جمهور تاتارستان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تاتارستان یکی از پیشرفته‌ترین و توسعه‌یافته‌ترین مناطق روسیه ازنظر اقتصادی است، گفت: در بین مزایای رقابتی تاتارستان می‌توان به موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، نیروی انسانی ماهر و متخصص در مراکز صنعتی، ساخت خودرو، هلی‌کوپتر، هواپیما، کشتی، کمپرسور و تقویت‌کننده فشار گاز، ابزار، محصولات پزشکی، کشاورزی و ... اشاره کرد.

موضوعات :
در همین رابطه