رادیو مجازی اتاق ایران - 4 مهر 1401

رئیس اتاق اهواز مطرح کرد

افزایش فعالیت بخش خصوصی در خوزستان مستلزم بهبود فضای کسب‌وکار است

شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز می‌گوید: استان خوزستان بدون نفت نیز ظرفیت‌های بالایی برای تولید و صادرات دارد و در صورت بهبود فضای کسب‌وکار، بخش خصوصی استان می‌تواند فعالیت بیشتری داشته باشد.

30 شهریور 1401
کد خبر : 43906
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس اتاق اهواز با بیان اینکه خوزستان پس از تهران، بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است، گفت: اگر شرایط فضای کسب‌وکار بهبود یابد قطعاً شاهد شرایط بهتری برای فعالیت بخش خصوصی در خوزستان خواهیم بود.

شهلا عموری با اشاره به ظرفیت‌های استان خوزستان برای توسعه صادرات اظهار کرد: خوزستان به‌عنوان دومین استان اقتصادی کشور پس از تهران، بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: تولید بیش از ۷۹ درصد نفت کشور در خوزستان انجام می‌شود اما اگر نفت را به‌عنوان یک سرمایه ملی از محاسبات اقتصادی خوزستان حذف کنیم با توجه به فعالیت صنایع بزرگی مثل فولادها و پتروشیمی‌ها در استان، نقش مهم خوزستان در اقتصاد کشور بیش‌ازپیش نمایان می‌شود.

رئیس اتاق اهواز گفت: خوزستان بیشترین مرزهای زمینی با کشور عراق را دارد که این موضوع در حوزه تجارت خارجی و بحث توسعه صادرات غیرنفتی از اهمیت بسیار مهمی برخوردار است و باید با توجه به این ظرفیت عظیم با نگاهی کارشناسی، زمینه را برای توسعه صادرات غیرنفتی به‌ویژه توسط بخش خصوصی فراهم کرد.

عموری با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای بهبود فضای کسب‌وکار در خوزستان ادامه داد: اگر شرایط فضای کسب‌وکار بهبود یابد قطعاً شاهد شرایط بهتری برای فعالیت بخش خصوصی در خوزستان خواهیم بود که ثمره آن افزایش تولید، ایجاد اشتغال و درنهایت توسعه صادرات خواهد بود.

وی در خصوص موانع پیش روی توسعه صادرات افزود: بخش عمده‌ای از مسیر توسعه اقتصادی و صادرات کشور دقیقاً از مسیر توسعه خارجی به‌ویژه از مسیر توسعه روابط با همسایگان عبور می‌کند و در این زمینه رفع عمده موانع موجود در توان بخش خصوصی نیست و در این راستا نیازمند ورود و همکاری دولت است.

رئیس اتاق اهواز عنوان کرد: تکمیل زنجیره محصولات صادراتی با کمک واحدهای تولیدی کشور از طریق مرزهای خوزستان یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به توسعه صادرات کمک شایانی کند و اتاق اهواز نیز به‌صورت ویژه پیگیر این مسئله است.

عموری در پایان گفت: حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی داخلی و خارجی و پذیرش هیات‌های تجاری مختلف به‌خصوص هیات‌های تجاری کشور عراق اگر مورد توجه صاحبان صنایع داخلی قرار گیرند با توجه به وجود ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در خوزستان می‌تواند به توسعه صادرات کمک کند.

موضوعات :
در همین رابطه