رادیو مجازی اتاق ایران - 14 آذر 1402

چند درصد واردات به بخش صنعت اختصاص دارد؟

آخرین آمارها نشان می‌دهد از مجموع واردات کشور در 4 ماهه امسال، بالغ‌بر 83.2 درصد مستقیم یا غیرمستقیم به‌صورت کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای یا مواد اولیه برای تأمین نیاز بخش صنعت واحد کشور شده است.

14 مهر 1401
کد خبر : 44013
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در چهارماهه نخست امسال، سهم کالاهای استفاده شده در تولید در سبد واردات به لحاظ ارزشی بیش از ۸۳.۲ درصد بوده است.

بر اساس این آمار در چهارماهه اول امسال، ۱۱ میلیون و ۱۵۹ هزار تن کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مصرفی به ارزش ۱۷ میلیارد و ۲۲۸ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد که کالاهای واسطه‌ای به لحاظ ارزشی ۶۹.۱ درصد و به لحاظ وزنی ۸۷ درصد یعنی بیشترین سهم از کل واردات را به خود اختصاص داده‌اند. به‌طوری‌که در این مدت بیش از ۹ میلیون و ۷۱۲ هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش ۱۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار به کشور وارد شده که نسبت به چهارماهه سال ۱۴۰۰ به لحاظ وزنی ۱۷.۱ درصد کاهش و به لحاظ ارزشی ۱۳.۷ درصد رشد داشته است.

سهم کالاهای سرمایه‌ای نیز در این مدت به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب ۱۴.۱ و ۲.۱ درصد بوده و در چهارماهه امسال ۲۳۶ هزار تن کالای سرمایه‌ای به ارزش بیش از دو میلیارد و ۴۳۲ میلیون دلار وارد شده است. وزن این نوع کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵.۶ درصد و ارزش آن ۳۹.۱ درصد افزایش یافته است.

همچنین در این مدت یک‌میلیون و ۲۱۱ هزار تن کالای مصرفی به ارزش دو میلیارد و ۸۹۴ میلیون دلار به کشور وارد شده، یعنی سهم کالاهای مصرفی از کل واردات به لحاظ وزنی ۱۰.۸ و به لحاظ ارزشی ۱۶.۸ درصد بوده است. وزن و ارزش کالاهای مصرفی وارد شده نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶.۲ درصد افزایش و ۱۳.۹ درصد افزایش داشته است.

کالاهای واسطه‌ای مانند چوب در ایجاد دیگر کالاها استفاده می‌شود و بخشی از محصولات دیگر را تشکیل می‌دهند و از کالاهای سرمایه‌ای، مانند ماشین‌آلات، برای تولید دیگر کالاها استفاده می‌شود.

در همین رابطه