رادیو مجازی اتاق ایران - 10 آذر 1401

شتاب کفش ایرانی در مسیر صادرات

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران می‌گوید: صادرات کفش تولید ایران در 5 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 12 درصد و از نظر ارزش 5 درصد بیشتر شده است.

14 مهر 1401
کد خبر : 44014
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران از افزایش ۱۲ درصدی وزن و رشد ۵ درصدی ارزش صادرات کفش کشور در ۵ ماه نخست امسال خبر داد.

علی لشکری در یک برنامه رادیویی گفت: از آغاز فروردین تا پایان مردادماه ۱۴ هزار و ۳۵۵ تن کفش به ارزش ۳۳ میلیون دلار صادر شده است که نسبت به گذشته رو به بهبود است، اما این بدین معنا نیست که تولیدکنندگانی که در کشور صادرات انجام می‌دهند، با چالش روبه‌رو نیستند.

وی افزود: تولیدکنندگان کفش در کشور مجبورند با دلار صادراتی مواد اولیه وارد کنند یا این دلار را در سامانه نیما بفروشند. شکاف بین دلار حاصل از ارز صادرات و دلار نیمایی ازجمله عواملی است که سرعت افزایش صادرات را گرفته است. اگر این موضوع بین بانک مرکزی و وزارت صمت حل‌وفصل شود، شاهد جهش خیلی بیشتری در این حوزه خواهیم بود.

عضو هیات مدیره جامعه صنعت کفش ایران در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد یادآور شد: بر اساس آخرین آمارها سهم صادرات کفش ایران به عراق در ۵ ماه نخست امسال به ۵۲ درصد کاهش یافته و ترکیه و چین به دلیل همین نگاهی که به آن اشاره شد، توانسته‌اند بقیه سهم بازار عراق را که یک بازار بسیار بزرگ است، از ایران بگیرند. برای مثال یک‌زمانی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کفش ایران به بازارهای عراق صادر می‌شد.

در همین رابطه