رادیو مجازی اتاق ایران - 10 آذر 1401

آمادگی ایران برای صادرات غذا به روسیه

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با نمایندگان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه از آمادگی شرکت‌های ایرانی برای تأمین اقلام مورد نیاز این کشور به‌ویژه محصولات غذایی (کشاورزی و لبنیات) خبر داد.

15 مهر 1401
کد خبر : 44015
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری با
تلگرام واتس اپ
لینک

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید شرکت‌های ایرانی آمادگی دارند تا لبنیات و محصولات کشاورزی مورد نیاز روس‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را تأمین کنند.

علی‌رضا پیمان پاک که به مسکو سفر کرده، در حاشیه دومین روز همایش اقتصادی دریای خزر در مسکو با نمایندگان بانکی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، و فعالان اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در دیدار وی با یکی از مقامات بانکی روسیه بر توسعه همکاری‌های بانکی دو کشور، استفاده از ارزهای محلی، تأمین منابع مالی اجرای پروژه‌ها و صدور ضمانت‌ها تأکید شد.

همچنین در دیدار پیمان پاک با نمایندگان یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای روسیه در خصوص سازوکارهای تأمین اقلام مورد نیاز کشور روسیه به‌ویژه محصولات کشاورزی و لبنیات بحث و تبادل‌نظر شد و در پایان این دیدار رئیس سازمان توسعه تجارت از این گروه برای سفر به کشورمان و بازدید از توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی و عقد قراردادهای همکاری دعوت کرد.

پیمان پاک همچنین در پایان همایش بزرگ اقتصادی و در دیدار فعالان اقتصادی کشور روسیه که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزرای اقتصاد، کشاورزی و نفت ایران برگزار شد بر حذف سهمیه اختصاص یافته بر تعرفه‌های محصولات کشاورزی مرتبط به کالاهای مشمول موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا با نهایی شدن این توافقنامه در آینده نزدیک تأکید کرد.

در ادامه این جلسه بر حل مشکلات حمل‌ونقل، لجستیک به‌ویژه دریای خزر، تأمین کشتی، حل مشکلات مالی و گمرکی، تبادل هیئت‌های تجاری و اقتصادی و آشنایی هر چه بیشتر تجار از نیازها و ظرفیت‌های تجاری دو کشور به‌ویژه در بخش کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی تأکید شد.

بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت، بحث همکاری‌های تجاری، استفاده از فرصت‌های منطقه‌ای مانند پیمان اوراسیا و نقش کشورهای حاشیه دریای خزر در این پیمان، همکاری‌های بخش انرژی، کسب‌وکار و تغییرات اقلیمی و محیط‌زیست در مجمع اقتصادی خزر به آن پرداخته می‌شود.

 قرار است در حاشیه همایش اقتصادی خزر نیز نشست‌هایی با حضور مقامات کشورهای حاشیه دریای خزر در خصوص همکاری‌های تجاری، اقتصادی و فناوری برگزار شود.

نخستین مجمع اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر مردادماه سال ۱۳۹۸ با حضور پنج کشور عضو یعنی ایران، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان در منطقه گردشگری آوازه ترکمنستان برگزار شده بود.

در همین رابطه